Buca Belediyesi taşeron işçisine çadır dayağı

CHP’li Buca Belediyesi'nde sendika ve iş güvencesi talepleri nedeniyle işlerinden atılan ve 20 gündür aileleriyle birlikte belediye önünde direnen taşeron işçileri kötüleşen hava koşullarına karşı korunabilmek amacıyla 14 Aralık 2010 Salı günü çadır kurma girişiminde bulununca, polis, zabıta ve belediye özel güvenlik birimlerinin saldırısına uğradı.

İşçilerin, saat 17.00’de basın açıklaması yapacaklarını duyurdukları gün, 16.30 sıralarında aileleri ile birlikte oturma eylemi yaptıkları Buca Belediyesi önüne gelen çevik kuvvet polisinin destek verdiği saldırıda, zabıtalar ve belediye özel güvenlik elemanları, CHP’li Belediye Başkanı Ercan Tatı ve yardımcılarının da şikayeti ile direnişteki işçilere saldırdı. Direnişi kırmak için, işçilerin soğuktan korunmak için kullandıkları battaniye, branda ve hatta özel eşyalarına el koyan zabıta, eşyaları zabıta araçlarına yükleyerek alandan uzaklaştırdı.

İşçilerin her geçen gün artan destekle, kendi komiteleri eliyle sürdürdükleri direnişin yok edilmeye çalışıldığı saldırıda, polis ve zabıta, çadır kurulmasına izin vermeyeceklerini, belediye binası önünde oturma eylemi yapma ve çadır kurmanın belediye’nin alanını işgal etmek anlamına geldiğini, belediye yönetiminin de işçilerden şikayetçi olduğunu söyleyerek işçileri uyardı. İşçilerin ise, kararlılıkla mücadelelerine devam edeceklerini ve çadırı kaldırmayacaklarını bildirmeleri üzerine çevik kuvvetin de desteğiyle saldırı başladı.

Çevik kuvvet ablukasında, zabıta ve belediye özel güvenlik birimlerinin sopa ve coplarla öldüresiye saldırdığı ve yaklaşık bir saat süren arbedede yaralananlar Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi'ne ve Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılardan birinin kaburgalarında kırık olduğu, bir kişinin de kafasına aldığı darbeler ile travma geçirdiği, bir yaralının ise kolunda iç kanama meydana geldiği öğrenildi.

Abluka altındaki kitle bekleyişteyken polis, belediye yönetimi işçilerden şikayetçi olduğundan gözaltı kararı olmamakla beraber, işçilerin karakolda ifade vermeleri gerektiğini açıkladı. Bunun üzerine direnişe destek veren diğer siyasi yapılarla birlikte DİP Girişimi militanlarının da içinde bulunduğu kitle ve yaralı olmayan işçiler Buca Belediyesi önündeki caddeyi trafiğe kapatarak Buca Karakolu’na doğru yürüyüşe geçtiler. İşçiler kendilerinin de saldırı nedeniyle şikayetçi olacaklarını söyleyerek, sloganlarla CHP’li Buca Belediyesi Başkanı Ercan Tatı’nın istifasını istediler. “Taşeron sistemi köleliktir!, Sendika istediğimiz için işten atıldık, İşimizi geri istiyoruz!'' ''Buca Belediyesi Taşeron İşçileri” pankartının arkasında yürüdüler. “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Tatı istifa!”, “Buca işçine sahip çık!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!” sloganlarının coşkulu bir şekilde atıldığı yürüyüş sırasında CHP yönetimi öfkeyle teşhir edildi.

Karakol işlemlerinin 23.00’a kadar sürdüğü gecede İHD, ÇHD, Genel-İş ve TÜMTİS yöneticileri karakol önünde bekleyerek süreci takip ettiler. Alana dönüldüğünde ise ÇHD’li avukatlar eşliğinde polisle yapılan görüşme sonucu, işçiler çadırı şimdilik kaldırma kararı aldılar.

Birkaç gün önce İzmir’e gelen Kılıçdaroğlu’nun da el attığı ve ''şefkatli kollarını açtığı''! direniş, CHP’li belediyelerin, kış gününde aileleriyle işlerini geri istedikleri için yağmur altında eylem yapan taşeron işçisine bakışını bir kez daha ortaya koydu. Özelleştirme politikaları gereği, yıllardan beri yürütülen taşeronlaştırma ve buna bağlı olarak işçilerin sendikasızlaştırılması anlayışıyla yürütülen belediye hizmetleri alanının, sermayenin rahatça işçilerin emeğini sömürebileceği bir hale getirildiği açıkça görülüyor.Eylem atılan sloganlarla ve dayanışma mesajları ile devam etti.