Asistanlar YÖK önünde - video eklendi!

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden çok sayıda asistan, İTÜ rektörlüğü tarafından başlatılan asistan kıyımını durdurmak için bu sabah itibariyle YÖK önünde toplandı.Asistanlar, bu gece ve yarın da YÖK önündeki bekleyişlerini sürdürecekler. Tüm Ankaralı işçi ve emekçileri de kendilerine destek olmak üzere bu gece ve yarın YÖK önüne bekliyorlar.

Güncellendi: Asistanların YÖK önündeki direniş videosu ve yoldaşımız Levent Dölek'in yaptığı konuşmayı aşağıda videodan izleyebilirsiniz. 

Sabah saatlerinden itibaren YÖK önünde toplanan çok sayıda asistan, “direne direne kazanacağız”, “ferman YÖK'ün üniversiteler bizimdir”, “yaşasın asistan dayanışması” sloganlarını atarak, İTÜ yönetimi tarafından işlerinden atılan 60'ı aşkın sayıdaki arkadaşlarının işe geri alınmasını talep ediyor. İTÜ'lü 60 asistan, YÖK başkanvekili Şaban Çalış'ın Ağustos ayında yazdığı görüş bildiren yazısında, doktorada 6 yılı, yüksek lisansta ise 3 yılı dolduran asistanların işine son verilmesi gerektiğini belirtmesi üzerine işten çıkarılmışlardı. Sabah saatlerinde çadırları ve erzakları ile YÖK önüne ulaşan asistanlar, YÖK temsilcileri ile görüştüler ve üç talep ilettiler. Birincisi, işten atılan tüm 50d'li asistanların işlerine geri alınmaları, ikincisi, 33-A kadrosuna geçişlerde mevcut bulunan keyfi kritler uygulanmasının durdurulması ve son olarak da azami süre uygulamasının sona erdirilmesi. Bu maddelere yönelik olarak içeride toplantı halinde bulunan YÖK Genel Kurulu'nun görüşme yapması ve yarın bir açıklamada bulunması bekleniyor. Diğer yandan YÖK önünde bekleyen asistanlar, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Açıklamada İTÜ, ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nden asistanlar söz alarak, karşı karşıya kaldıkları uygulamaya tepkilerini dile getirdiler. İstanbul Üniversitesi'ndeki asistanlar adına söz alan Levent Dölek, YÖK'ün 50d'li asistanlar için bunlar aslında asistan değil, “burslu öğrencidir” dediğini belirttikten sonra, kendilerinin eğer öğrenci olarak tanımlanacaklarsa, Daiyang, THY ve Tekel işçilerinin öğrencisi olarak tanımlanmaları gerektiğini belirterek, şimdi de onlardan öğrendiklerini tatbik etmek için YÖK önünde olduklarını söyledi. İTÜ'lü asistanlar ise, İTÜ kamuoyunu hiçe sayarak hukuksuz kararlar alan İTÜ rektörünün, yeni kanunu dahi bekleyemeden asistanların işine son verdiğini, içerde sürmekte olan YÖK genel kurulu tamamlanana kadar orada bulunacaklarını, YÖK üyelerinin ülkedeki tüm 50d'lilerin mağduriyetini giderecek kararlar almasını beklediklerini belirttiler. Asistanlar, bu gece ve yarın da YÖK önündeki bekleyişlerini sürdürecekler. Tüm Ankaralı işçi ve emekçileri de kendilerine destek olmak üzere bu gece ve yarın YÖK önüne bekliyorlar.