Ne soğuk ne de kar, YÖK'ün önünde direniş ve kazanım var

İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nden çok sayıda asistan YÖK önünde 31 Ocak'ı 1 Şubat'a bağlayan gece sabaha kadar kaldı. Eylem, 1 Şubat günü saat 19.30'a kadar devam etti. Eğitim Sen, eylem boyunca yemek ve ısınma ihtiyaçlarını karşılarken, Van'daki asistanların Ankara eylemi ile eş zamanlı olarak balon uçurarak destek eyleminde bulunması, moralleri yükselten bir unsur oldu.

Asistanların ilk gün YÖK'le yaptıkları görüşmede asistanlarla ilgili konuların Cuma günü YÖK genel kurulunda ele alınacağı söylenmişti. Buna karşılık Cuma günü öğle saatlerine kadar genel kuruldan ses çıkmadı. Daha sonra, Emniyet birimleri aracılığı ile gündemin çok yoğun olduğu ve asistanlarla ilgili meselelerin görüşülemeyeceği bilgisi YÖK tarafından dışarıda bekleyen asistanlara iletildi. Bunun üzerine asistanlar görüşme oluncaya ve sonuç alınıncaya kadar kalma kararı aldılar ve çadırlarını eylem alanına taşıdılar. Ancak YÖK, çadırlar kurulmadan önce bir yazılı açıklama yaparak asistanlarla ilgili kararların açıklanacağını söyledi.

Bunun üzerine asistanlar yaklaşık 3-4 saat boyunca yapılacak açıklamayı beklediler. Sonunda da asistanların kendi aralarından seçtikleri bir heyet YÖK temsilcileri ile görüştü. Bu görüşmede YÖK tarafından asistanlara yazılı bir metin iletilmedi. Sadece, yeni bir yönetmelik hazırlandığı, 1 ay içerisinde YÖK genel kurulunda olacağı, resmi gazetede yayınlanması ile beraber doktoradan azami süre dolayısıyla işten atılan asistanların müracaatları halinde kadrolarına iade edilecekleri ve doktoralarını bitirebilmeleri için 30 Haziran 2013'e kadar süre tanınacağı, yüksek lisansta ve doktorada azami süreler muhafaza edilmekle beraber, 1 yıllık düzeltme süresi hakkı verileceği, ayrıca bu sürelere hastalık ile doğum izinleri ve askerlik sürelerinin katılmayacağı, doktoranın bitiminde asistanlığın hemen değil bir sene sonra düşürülmesi konularında karara varıldığı belirtildi.

Bu kararların uygulanması durumunda İTÜ'de 60'a yakın, toplamda 100'e yakın işine son verilmiş asistan işlerine iade edilebilecek. Eylemden sonra yapılan açıklamada YÖK'ün asistanların haklarını çiğneyen uygulamaları bir telefonla ya da hemen yazılmış görüş yazılarıyla hayata geçirdiği, ancak açıkça ortada olan bir haksızlığı gidermek için aylarca ve sonrasında da iki gün boyunca asistanlara işkence yaparcasına işi beklettiği belirtildi ve kınandı. Ayrıca, yüksek lisanstan atılanların da işe iadesi talep edildi. Kazanımları ilerletmek ve iş güvencesine olası yeni saldırıları göğüslemek için mücadele kararlılığı vurgulandı.

İki günlük eylem, ayrıca üniversiteler arası koordinasyonun kurulduğu ve mücadelenin tartışıldığı bir forum işlevi de gördü. Eylem, yapılan açıklamanın ardından pankartların ve diğer malzemelerin toplanmasıyla sona erdi. Eylem boyunca sık sık “yaşasın asistan dayanışması”, “ferman YÖK'ün üniversiteler bizimdir”, “atılan asistanlar geri alınsın”, “ne soğuk ne de kar, YÖK'te direniş var”, “zafer direnen emekçinin olacak” sloganları atıldı.