İzmir'de asistan hekimlerle röportaj

Gerçek Gazetesi olarak, İzmir'de 19 Şubat'tan beri süren İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde süresiz olarak greve çıkmış asistan hekimlerle röportaj gerçekleştirdik. Aşağıda yapılan röportajı yayınlıyoruz:

Gerçek: Adınız nedir?

Asistan Hekim: Okan Küçükakkaş

Gerçek: Kaç yıldır çalışıyorsunuz?

Asistan Hekim: Bu hastanede 3 yıldır asistan hekimlik yapmaktayım.

Gerçek: Süresiz grev kararı vermenizin nedenini söyler misiniz?

Asistan Hekim: Çünkü, bu hastaneye Tıpta Uzmanlık Kurulu ve Yüksek Öğretim Kurulu yaklaşık üç TUS sınavında asistan kadro anlamında minimum kadrodan asistan gönderiyor. Yani, bu hastanenin ihtiyaçlarını karşılamada çok uzakta. Artık birçok klinik asistanların azlığı nedeniyle döndürülemez haline geldi. Bununla ilgili şu ana kadar birçok girişimimiz, dilekçelerimiz, ikili ilişkilerimizi kullanmak olsun, kişisel başvurularımız olsun hiçbir şekilde sonuç alamadık. En son açıklanan uzmanlık sınavı kontenjanlarına göre bu hastanenin karşıalmaktan çok uzak, yani ana kritik bölgelere toplama biçiminde göstermelik bir kadro açıldı. Üç TUS'luk süreçte, bu kadar iş yükümüz artmasına rağmen, aldığımız ek ödemeler neredeyse yarı yarıya azaldı. O yüzden biz, bu taleplerimizi basın açıklamasıyla bildirmiştik. Bu yüzden biz taleplerimiz karşılanana kadar süresiz greve gitme kararı aldık.

Gerçek: Talepleriniz nelerdir?

Asistan hekim: Bu hastanenin her kliniğinin döndürülebileceği kadar, asistan hekim için ek kontenjan açılması ve hastanenin döner sermayelerini makul ve mantıklı seviyelere yükseltmesi. Yani iki ana hedefte talebimiz var. Asistan sayısı yükseldiği zaman, eksik görünen bu aradaki eğitim açığımızda asistan sayımızın artışıyla birlikte normale gelecektir.

Gerçek: Hangi sendikalardan destek alıyorsunuz?

Asistan Hekim: Öncelikle İzmir Tabip Odası tüm desteğiyle bizim yanımızda. Tabii ki ,Türk Tabipler Birliği desteklerini gösterdiler. Ayrıca, birçok sendikadan destek aldık. Örneğin; SES, Genel İş, Sağlık İş başta olmak üzere birçok sendika bize desteklerini sundular. Bugün, KESK desteğini bildirmek için geldi. İzmir'deki bütün büyük hastaneler, yani 9 Eylül Hastanesi, Ege Üniversitesi Hastanesi, Tepecik Devlet Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi desteklerini bize ilettiler.

Gerçek: Mücadeleyi nasıl devam ettirmeyi düşünüyorsunuz?

Asistan Hekim: Şimdilik grevimiz sadece poliklinik ve servis hizmetlerini kapsıyor. Poliklinikten ve servislerden asistan hekimler olarak tamamen çekildik. Şu an için, nöbetlerden, acil servislerden ve yoğun bakımlardan henüz çekilmedik. Eğer karşılık bulamazsak, önce nöbetlerden, sonra acil servisten ve yoğun bakımlardan çekilmeyi planlıyoruz. İnsan hayatını risk altına sokmayacak bir şekilde bu hizmetlerden de çekilmeyi planlıyoruz. Muhatap ve yanıt bulana kadar bu iş devam edecek, yani grevimiz sürecek.