Dora Otel'de işe iadeler ve mücadele devam ediyor

Dora Otel'de arkadaşlarının işten atılmalarına karşı iş bırakma eylemi yapan ve bu sebeple de işten atılan dört işçisinin işe iade mahkemesi sonuçlandı. İki işçi işe iade davasını kazanırken diğer iki işçinin işe iadesi reddedildi. Bunun yanında toplamda işe iade olması karar verilen işçiye 8 maaş tazminat ödenecek ve işsiz kaldığı günler için de sigorta primleri yatırılacak. Ancak mahkeme, dört kişi için de sendikal tazminatı kabul etmedi. Bu durum karşısında Tüm Emek Sen sendikası, sendikal tazminat ve işe iadesi reddedilen iki işçi için temyize gidecek.

Mahkeme sonucundan sonra saat 18.30’da Dora Otel ve Grand Hyatt işçileri ile birlikte sınıf dostları, Pangaltı’dan Dora Otel önüne bir yürüyüş yaparak, Dora Otel patronunun işe iade kararını hemen gerçekleştirmesini istediler. "Yaşasın örgütlü mücadelemiz!", "Birleşe birleşe kazanacağız!", "Turizm işçisi köle değildir!", "Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır!" sloganlarıyla ilerleyen kitleye, Şişli halkı ve esnaf alkışlarıyla, yoldan geçen arabalar da kornalarını çalarak destek verdiler.

Otel önünde Tüm Emek Sen Genel Sekreteri İbrahim Akseloğlu bir açıklama yaptı. Bugünkü mahkeme sonucunun buruk bir sevinç olduğunu ancak bu durumun kendilerini durdurmayacağını söyleyen Akseloğlu, işten atılan tüm Dora Otel işçilerinin sokakta mücadele sayesinde işe alınacağını söyledi. Konuşmalardan sonra müzik dinletisi yapıldı, halaylar çekildi. Eyleme, DİP militanlarının yanı sıra TKP 1920, Mücadele Birliği, Kaldıraç ve İDP destek verdi.

Ayrıca aynı gün içerisinde bir Grand Hyatt otel işçisinin de ilk duruşması görüldü. Mahkeme ileri bir tarihe ertelendi.