Dora Otel'de işe iadeler başladı

İşten atılan Dora Otel işçilerinin mahkemeleri görülmeye devam ediyor. Dora Otel patronu, işten çıkarmaların parçalı olması nedeniyle parçalı açılan davalardan ilkini kaybetti. Bir işçi, işe iade davasını kazandı. Bunun yanında toplamda işe iade olması karar verilen işçiye 8 maaş tazminat ödenecek ve işsiz kaldığı günler için de sigorta primleri yatırılacak.

İlk işe iadeden sonra, Dora Otel işçileri ve sınıf dostları 7 Nisan günü Dora Otel önüne bir yürüyüş yaparak, Dora Otel patronunun işe iade kararını hemen gerçekleştirmesini istediler. Pangaltı'da başlayan yürüyüş, Dolapdere'de otel önünde sona erdi. "Dora işçisi kazanıyor, yaşasın örgütlü mücadelemiz, birleşe birleşe kazanacğız, turizm işçisi köle değildir" sloganlarıyla ilerleyen kitleye, Şişli halkı ve esnaf alkışlarıyla, yoldan geçen arabalar da kornalarını çalarak destek verdiler.

Otel önünde Tüm Emek Sen genel sekreteri İbrahim Akseloğlu bir açıklama yaptı. Bugünkü mahkeme sonucunun sadece bir başlangıç, küçük bir mütevazi adım olduğunu söyleyen Akseloğlu, işten atılan tüm Dora Otel işçilerinin sokakta mücadele sayesinde işe alınacağını söyledi.

İşten atılan Dora Otel işçisi Esin Gülüm de söz aldı. Gülüm, "haklıyız kazanacağız dedik kazandık" diye sözlerine başladı. İçerideki işçilere seslenen otel işçisi, "bunlar 2 gün eylem yaparlar gideler demişlerdi, 31 haftadır yürüyüş yapıyoruz, ilk kazanımımızı aldık" diye konuştu. Ardında otel içerisindeki misafirlere Arapça seslenerek, süreci anlattı.

Ardından İstanbul 2.Bölge HDP milletvekli adayı Eyüp Güneysel söz aldı. Güneysel, HDP'nin hak arama mücadelesinde işçilerin mutlaka yanında olduğunu, hak arama mücadelesinin aynı zamanda özgürlük mücadelesi olduğunu söyledi.

Konuşmalarda sık sık örgütlü mücadele vurgusu yapılırken, bunun mütevazi bir adım olduğu, tüm Dora Otel işçileri işleri geri dönene, otelde güvenceli, toplu sözleşme çalışana dek mücadelenin süreci ifade edildi. Eylemin sonunda Bursa'da metal işçilerinin mücadelesine destek verilirken, Pazar günü Talimhane'deki Grand Hyatt Otel işçilerinin eylemine de çağrı yapıldı.