Filistin için İsrail'e Boykot Girişimi'nden çağrı: Halkların şehidi Ahmed el-Haldi’nin cenazesine sahip çıkalım!

Filistin İçin İsrail'e Boykot Girişimi, Ankara'daki katliamda yaşamını yitiren Ahmed el-Haldi'nin kaybından duydukları üzüntüyü dile getiren ve herkesi Ankara'da yapılması planlanan cenaze törenine çağıran bir açıklama yayınladı. Aşağıda bu açıklamayı aktarıyoruz:

10 Ekim Cumartesi günü Ankara’da, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler tarafından yapılması planlanan “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” öncesinde düzenlenen çifte bombalı saldırıda, yüzü aşkın ilerici, demokrat, barış yanlısı insanımızın yanısıra, 27 yaşındaki Filistinli dostumuz, yoldaşımız Ahmed el-Haldi’yi de kaybettik. Tüm ezilen halkların başı sağolsun. 

Ahmed 15 Mayıs 1988 tarihinde, yani Filistin halkının büyük trajedisi Nekbe’nin yıldönümünde dünyaya gelmişti. Siyonist oluşumun yıllardır ağır bir abluka altında tuttuğu ve sistematik katliamlar gerçekleştirdiği Gazze’deki Cebaliye mülteci kampında doğup büyümüş, 2013 yılında Türkiye’ye gelmişti. Antakya’da Arapça ve İngilizce dersleri veriyor, aynı zamanda Halkevleri Ahmet Atakan Kütüphanesi’nde gönüllü Arapça öğretmenliği yapıyordu. Biladüşşam coğrafyasını kana bulayan çetelere ve savaşa karşı kurulan, Halk Meclisleri/Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi’nin faaliyetlerine aktif olarak katılan Ahmed, uzun süredir, nişanlanmak için Gazze’ye gitmek istiyor ancak Siyonist oluşumun ve Mısır yönetiminin ablukası nedeniyle doğup büyüdüğü yurduna giremiyordu. 

Kısa hayatını Siyonist işgale, tekfirci/cihadçı oluşumlara ve haksız savaşlara karşı siyasi mücadeleyle geçiren, son nefesini ise 10 Ekim günü Ankara’da barış talebini yükseltirken veren Ahmed el-Haldi yoldaş, tüm halkların şehididir. 

Ahmed’in ailesi cenazeyi teslim almak için Türkiye’ye gelmek istemekte ancak abluka nedeniyle Gazze’den çıkışları engellenmektedir. Aile ayrıca Türkiye hükümetinin Filistinlilere uyguladığı vize zorunluluğuyla karşı karşıyadır. Cenaze 15 Ekim Perşembe* günü Ankara’da Filistin Konsolosluğu tarafından uğurlanacaktır. Başta Ankara’da bulunanlar olmak üzere, Türkiyeli ve Filistinli tüm dostlarımızı cenaze törenine katılmaya, Ahmed’e sahip çıkmaya çağırıyoruz. 

Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi
12 Ekim 2015

(*) Cenaze programında bir değişiklik olması halinde Girişim tarafından kamuoyuna yeni bir açıklama yapılacaktır.