10 Ekim katliamının 4. yılında bir kez daha haykırdık: Katillerden hesabı emekçiler soracak!

10 Ekim katliamının 4. yılında Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir, Kocaeli ve Gebze'de yitirdiğimiz canları andık ve bir kez daha haykırdık: Katillerden hesabı emekçiler soracak!

10 Ekim katliamının 4. yılında, yitirdiklerimizi katliamın yaşandığı yerde Ankara Garı’nın  önünde andık

10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde yapılacak olan Emek, Demokrasi ve Barış mitingini hedef alan katliamın 4. yıldönümünde, hayatını kaybedenleri anmak ve katliamın sorumlularını protesto etmek için patlamanın olduğu yerdeydik.

KESK, DİSK, TOMMB ve TTB’nin düzenleyicisi olduğu eylem, saat 09:00’da Ulus Metro durağı çıkışında toplanan kitlenin tren garına yürüyüşüyle başladı. Katılımın oldukça yoğun olduğu yürüyüş esnasında kitle sık sık “Katil devlet hesap verecek!”, “10 Ekim’i unutma, unutturma!”, “Yaşasın hakların kardeşliği” sloganlarını attı. Yürüyüş esnasında Türkiye'nin Suriye’de başlattığı savaşa ilişkin sloganlar atılmışsa da dört yıl önce hiçbir güvenlik önlemi almayan polis, bu sloganlara karşı anında harekete geçip provokasyon yaratmaya çalıştı. Ancak kitle polisin saldırısına izin vermeyip eylemine devam etti.

Patlamanın olduğu yerde bulunan 10 Ekim anıtının önüne gelindiğinde ise patlama saati olan 10:04’te katliamda yaşamını yitirenler ve devrim şehitleri için saygı duruşu yapıldı. Ardından TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz basın açıklamasını okudu. Koramaz, “4 yıl sonra acımız, hasretimiz ve öfkemiz her geçen gün daha da büyüyor. 4 yıl önce bu meydanı yüreklerimizde insan sevgisi, ellerimizde barış türküleriyle doldurmuştuk ancak barışı kana buladılar. 4 yıl sonra bölgemizde ve ülkemizde savaş çığırtkanlığının yapıldığı emperyalist buyurganlığın had safhaya çıktığı bir dönemde buradayız. Her şeyden önce şunu belirtmek isterim; bizler emperyalist saldırılara, savaş çığırtkanlıklarına karşı eşitlikten, özgürlükten barıştan yana taraf olmaya devam edeceğiz. Yaşasın bağımsızlık, kahrolsun emperyalizm, yaşasın halkların kardeşliği demeye devam edeceğiz” dedi. 10 Ekim katliam davası sürecinden bahseden Koramaz, yargılamanın katliamı aydınlatacak şekilde yapılmadığını, katliamda ihmali ve sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin yargılanmadığını vurguladı. Koramaz sözlerini “Kahrolsun faşizm, yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın mücadelemiz!” diyerek bitirdi.

Basın açıklamasının okunduğu esnada CHP’li milletvekillerinin alana gelmesi tepki çekti. Eylem boyunca pek çok kişi CHP’nin hem askeri operasyon tezkeresine destek verip hem de buna rağmen anmaya gelmesini haklı olarak protesto etti.

Kısa bir oturma eyleminin ardından anma tertip komitesi tarafından bitirildi. Eylemde de vurgulandığı gibi 10 Ekim’i unutmamak ve unutturmamak zorundayız. Ancak her sene düzenlenen bir rutine dönüşecek anmalar gerçekleştirmek istemiyorsak yapılması gereken de açık. Sorumlulardan hesap sormak için daha fazla örgütlenmeli ve mücadeleyi yükseltmeliyiz.

10 Ekim İstanbul

İstanbul’da 10 Ekim anmasına polis saldırısı

İstanbul’da 10 Ekim anması ve basın açıklaması DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin yanı sıra pek çok siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün yer aldığı İstanbul Emek, Demokrasi, Barış Güçleri’nin çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda saat 19:00’da başladı.

Katliamda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından 10 Ekim Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun ve Suruç aileleri adına Yasemin Poyraz birer konuşma yaptılar. Katliamların hesabını sormak ve adaleti sağlamak için mücadeleye devam edeceklerini, tüm bu bedellere rağmen emek, özgürlük ve barış mücadelesini sürdüreceklerini belirttiler ve dayanışmayı yükseltme çağrısında bulundular.

Konuşmaların ardında basın metnini DİSK yönetim kurulu üyesi Kamber Saygılı okudu. Saygılı, katliam günü hiçbir önlem almayanları, katliamın ardından yaralılara toma ve biber gazıyla saldıran polisi, ara sokaklarda yapılan faşist saldırıları, gar meydanındaki kanlar yerde duruken sırıtan Selami Altınok ve diğer bakanları unutmayacağız, unutturmayacağız dedi. Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran - 1 Kasım 2015 dönemine ithafen söylediği “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa bir çok insan insan yüzüne çıkamaz.” sözlerini hatırlattı; tüm bu katliamlara, baskılara rağmen halkın 1 Mayıslarda, 8 Martlarda, ekonomik krize, OHAL’e, kadın cinayetlerine, kayyımlara karşı sokağa çıkmaya devam ettiğini belirtti.

Basın metni henüz bitmeden savaşa karşı atılan sloganları bahane eden polis, uyarı anonsunun hemen ardından saldırıya geçti. Anmaya katılanları darp ederek alandan çıkarırken bu esnada 10 kişiyi gözaltına aldı.

10 Ekim Eskişehir

Eskişehir’de 10 Ekim anması

10 Ekim Ankara katliamının 4. yılında Eskişehir’deki anma emekçi halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla 18.30’da Adalar Migros önünde anma yapmak isteyen halk polis ablukasıyla karşılaştı. Basın açıklamasına geçmeden önce söz alan Eğitim-Sen temsilcisi "10 Ekim günü miting yapmak isteyen halkın güvenliğini alamayan, bununla da kalmayıp patlamadan sonra halka gaz sıkan polis bugün etrafımızı sararak bizim sözde güvenliğimizi almaya çalışıyor." diyerek tepkilerini dile getirdi.

Katliamda kaybedilenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anma TMMOB Eskişehir İl Sekreterinin basın metnini okumasıyla devam etti. Konuşmacı, basın açıklamasında insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasında yaşanan olayların arkasında hangi siyasetçiler olduğunu, yaşanan bu katliamların siyasal sorumluların kimler olduğunu sordu. "Kardeşlerimizin hayatlarından bizlerin acılarından oy devşirenleri asla unutmayacağız, affetmeyeceğiz. " dedi ve yalnızca mahkemede ceza alan 9 kişinin değil katliamın siyasi sorumlularının da hesap vermesi gerektiğini vurguladı. Açıklama esnasında sık sık "10 Ekim’i unutma unutturma, faşizme karşı omuz omuza ve yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atıldı.

Açıklama biterken katliamın tüm sorumlularından hesap sormak için mücadeleye devam etmenin önemine vurgu yapıldı. Basın açıklamasından sonra sloganlar eşliğinde anma bitirildi.

10 Ekim Gebze

Gebze’de 10 Ekim anmasına Kocaeli valiliği tarafından yasaklama

DAİŞ'in 103 insanımızı katlettiği 10 Ekim Katliamı'nın 4. yılında, Gebze Kent Meydanı'nda yapılması planlanan anma Kocaeli Valiliği tarafından yasaklandı. Bunun üzerine bir yitirdiğimiz yoldaşlarımızı anmak üzere, TMMOB Gebze Temsilciliği'nde toplandık ve bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirdik.

10 Ekim İzmir

İzmir'de ise katliamın 4. yılında yitirdiklerimizi anmak için saat 10:04'te Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından düzenlenen eylemde basın metnini DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu. Katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması taleplerimizin reddedilmesi yapılan adli işlemlerin göstermelik olduğunu kanıtladığını belirtti, “iktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz" dedi.

10 Ekim İzmit

Kocaeli İzmit'teki anma  İzmit İnsan Hakları Parkı'nda yapıldı.