Ankara katliamında yitirilenler İstanbul Kadıköy’de binlerle anıldı

Ankara’da yapılması planlanan Emek, Barış ve Demokrasi mitingine yapılan korkunç bombalı saldırının üzerinden iki yıl geçti. Türkiye’nin birçok kentinde yitirdiğimiz canlar için anmalar gerçekleşti. İstanbul Üniversitesi’nde ve Ankara’daki anmalara polis saldırarak, gözaltılarla bastırmaya çalıştı.

İstanbul’da ise 10 Ekim katliamının yıldönümü polisin tacizi ve saldırı tehdidi altında binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısıyla gerçekleşen basın açıklaması Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nde saat 19:30’da yapıldı.

10 Ekim’de kaybettiklerimizin isimleri teker teker okunarak saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından koordinasyon adına basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında; iki yıl geçmesine rağmen yargı karşısına doğru düzgün hiçbir sanığın çıkarılmadığı çıkarılanların ise gerçekten yargılanmadığı belirtildi. Yargılama süreçlerinin tam bir komedi olduğu vurgulanarak devletin katilleri hâlâ koruduğuna işaret edildi.

Katliamı lanetlemek ve faillerden hesap sormak için bir araya gelen kitle sürekli olarak, “katil devlet hesap verecek!”, “katillerden hesabı emekçiler soracak!”, “10 Ekimi unutma unutturma”, “faşizme karşı omuz omuza!” sloganlarını attı.

Yakınlarını katliamda kaybedenler de konuşma yaptı. Basın açıklaması polisin yoğun tacizi altında atılan sloganlarla son buldu.