Dora Otel'de işten atmalara karşı eylem

Dora Otel patronu, hak gasplarına ve sendikasızlaştırmaya karşı mücadele eden işçileri atmaya devam ediyor. En son Zafer Cengiz, "otel içerisinde gülmediği" gibi sudan bahanelerle işten atıldı.

Bugün, 26 Ekim Pazar saat 13.00'de işçi kıyımına karşı basın açıklaması yapıldı. Dora İşçileriyle Dayanışma Platformu çağrısıyla biraraya gelen, siyasi parti ve sendikalar, işten atmaları protesto ettiler. Osmanbey metro çıkışından Dolapdere caddesi üzerinde otel önüne kadar bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüşte, "işten atılan işçiler geri alınsın, sendika haktır engellenemez, işçilerin birliği sermayeyi yenecek, Dora işçisi yalnız değildir" sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca işçi düşmanı Dora patronları teşhir edildi.

Dora Otel önünde basın açıklaması okundu. Açıklamada, "Dora Otel patronlarını, antidemokratik hukuk dışı uygulamalara son vermeye çağırıyoruz.  Atılan arkadaşlarımızı geri alın, anayasal demokratik hakkımız olan örgütlenme hakkımızı tanıyın. Dora Otel patronları, antidemokratik yöntemlerini sürdürdükleri sürece, Türkiye işçi sınıfının bir parçası olan Dora Otel işçilerinin yapacağı tüm eylemler de meşru ve haklıdır" dendi. (Basın açıklamasının tüm metni buradan okunabilir: http://www.tumemeksen.org/haber.php?id=64 )

Açıklamadan sonra, Dora İşçileriye Dayanışma Platformu bileşenleri ve katılımcılar kısa birer konuşma yaptılar. DAF, EHP, TKP 1920, TÖP-G ve DİP temsilcileri, Dora işçilerinin yanında olduklarını belirttiler.

DİP temsilcisi, turizm sektöründe yaşanan hak gasplarına ve baskılara değindi. Sadece bu sene içerisinde Antalya'da Sherwood Otel, İzmir'de Kafe Pi, Bursa'da Sheraton ve en son olarak Dora'da yaşanan patron baskılarına ve işten atmalara karşı ancak örgütlü mücadeleyle, sendikalaşmakla ve komiteler kurmakla karşı konabileceğini söyledi.

Dora Otel'de patron ve müdür baskılarına karşı sendikalaşma mücadelesi devam edecek

Dora Otel'de yaşanan işçi kıyımına karşı mücadele devam ederken işyerinde sendikalı işçilere baskı da devam ediyor. İşçileri atan ve baskı kuran otel patronlarının vekili ise tanıdık bir isim: Muharrem Özay. Özay, aynı zamanda Çağdaş Avukatlar Grubu'nun da bir üyesi. Çağdaş Avukatlar Grubu, en son İstanbul barosu seçimlerinde "sokağı savunmak, hayatı savunmaktır" sloganıyla girmiş ve emekten, işçilerden, mücadeleden yana olduğunu belirtmişti. Fakat Çağdaş Avukatlar Grubu üyesi Av. Muharrem Özay, işçilerin evlerine yolladığı işten çıkarma tebligatlarıyla, işçileri işsizliğe ve sokağa mahkum ediyor! Patronun yanında saf tutuyor! Soruyoruz: Sokak ve hayat böyle mi savunulur? Çağdaş Avukatlar Grubu'nun ise bu konuda ne yapacağı merak ediliyor.

"Dora Otel'de konaklamıyorum"

Dora Otel işçileri ve dostları, "Dora Otel'de konaklamıyoruz" diyerek bir kampanya başlattılar. Tüm Emek Sen'in sitesinde kampanya açıklaması şöyle;

"Dora Otel patronları, emeklerine sahip çıkarak sendikalı olan işçileri, işten çıkardılar.

Dora Otel patronları, Anayasal haklarını kullananarak örgütlenen üyelerimizin işe döndürülmesi için yapılan tüm çağrıları yanıtsız bıraktılar.

Tüm Emek Sen üyeleri ve aileleri, Dora Otel patronlarının bu haksız uygulamasına olan tepkimizi dile getirmek için artık “Dora Otel’de konaklamıyoruz!” diyerek aşağıdaki otel iletişim adreslerine bildiriyoruz.

Tüm emek dostları ve demokratik kitle örgütlerinin bilgisine..."

İstanbul Dora Otel

Tel : 0212 233 70 70
Fax: 0212 233 99 96

info@istanbuldora.com

booking@istanbuldora.com