THY işçisi grevde, yönetim ve hükümet panikte

THY çalışanlarının örgütlü olduğu Hava-İş sendikası sivil havacılık sektöründe grev yasağı getiren yasa tasarısının meclise getirilmesine karşı grev yaptı.

Sabah saatlerinde başlayan grev sonucunda 104 sefer iptal edilirken çok sayıda seferde de aksamalar yaşandı. Ağırlıklı olarak kabin görevlileri iş bırakırken THY Teknik çalışanları da eyleme destek verdi. Bir süredir çeşitli hukuki girişimlerle THY’deki toplu sözleşmeleri engellemeye çalışan THY yönetimine hükümet sivil havacılık sektörüne grev yasağı getirerek destek olmaya çalışırken karşısında sivil havacılık işçilerinin kararlı ve örgütlü gücünü buldu.

Atatürk Havalimanında yapılan grev hava ulaşımını felç edince THY’yi dünyanın sayılı havayolu şirketleri arasına sokanların müdürler, bürokratlar ya da reklam ajansları değil bizzat THY işçileri olduğunu tüm toplum görmüş oldu.

THY hükümeti greve katılanları işten atmakla tehdit ediyor. Hükümet ise Ulaştırma Bakanı’nın ağzından “müdahale” uyarısında bulunuyor. Bir kez daha AKP işçi sınıfına karşı burjuvazinin sınıf mücadelesini yürütüyor. En temel hak olan grev ve örgütlenme hakkına saldırıyor. Ancak bu grev sadece hükümetin gaddarlığını değil işçi sınıfının da gücünü gösteriyor. O yüzden bugün sınıfa karşı sınıf demenin, sivil havacılık işçilerinin Hava-İş öncülüğündeki mücadelesine sahip çıkmanın zamanıdır.