Tacizciden mağdur olmaz, tacizci tacizcidir!

Üniversitelerde son haftalarda iyice ayyuka çıkan taciz vakalarına ve iddialarına karşı kadınlar mücadele ediyor. Amfileri basıyor, kantinde, yemekhanede, kampüs içinde teşhir ediyor hatta taciz ettiği iddiası olan üniversite hocasıysa odasının kapısına dayanıyor. Akdeniz Üniversitesi’nde kadın öğrenciler tarafından teşhir edilen ve o sırada pişkin bir şekilde iddiaları kabul eden erkek öğrenci, teşhir edildikten birkaç gün sonra kendi fakültesi önünde “intihar girişimi”nde bulundu. Aynı gün taburcu edilen tacizci,  insanların gönlünde, masum, kendi halinde hassas bir öğrenci konumuna geliverdi birden. Bu aklı kim verdiyse iyi vermiş! Fakülte önünde birkaç ufak bıçak yarası yarat ve anında tüm Türkiye’nin tanıdığı mağdur ol!

Tacizin aklanması için müthiş çözüm!

Haber siteleri de tacizciyi aklamakta gecikmedi! Milliyet hemen “‘Tacizci’ diye teşhir edilen üniversite öğrencisi ölmek istedi” başlığı ile verdi haberi. “Tacizci değilim, öğrenciyim” sözlerini ön plana çıkararak haber boyunca bu “öğrencinin” ne kadar mağdur olduğunu yazdı. Daha önce de Sabah gazetesi Akdeniz Üniversitesi’nin rektörü olan ve daha sonra görevden alınan İsrafil Kurtcephe’nin taciz görüntülerini paralel yapı tarafından “tuzağa düşürülerek uygunsuz görüntülerinin çekilmesi” olarak açıklamıştı.  Kadın düşmanlığında ve tacizcilerden mağdur yaratmada medya bir hayli başarılı. Kadınlar her gün ne travmalar geçiriyor, ne şiddetlere maruz kalıyor, Akdeniz Üniversitesi tacizcisi kadar haber olmuyor!

Her gün yenileri eklenen taciz, tecavüz ve cinayet haberlerine karşı kadınlar mücadeleye atılmış hesap soruyorken tacizcinin ufak bıçak sıyrıklarıyla bir şov haline getirdiği “intihar girişimi” bizim açımızdan olsa olsa mide bulandırıcıdır. Akdeniz Üniversitesi’ndeki tacizciden mağdur yaratılmasına karşıyız! Yeni tacizlere vize verdiği için. Kadınlar tacizcileri teşhir ettiğinde kadınlara saldırının önünü açtığı için. Mahkemede tecavüzden, tacizden yargılanırken erkeklere “psikolojim bozuldu” kozunu  sağlayacağı için. İyi hal, haksız tahrik indirimi gibi kadın düşmanı uygulamalara “mağdur edebiyatı” ile yenilerini eklemenin kapısını aralayabileceği için. Kadın düşmanlarını, tacizcileri, tecavüzcüleri, katilleri teşhir etmeye, onlara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz!