Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinden yurt protestosu

Bugün (02.12.2015) Akdeniz Üniversitesi öğrencileri tarafından "Müşteri değil, öğrenciyiz" ana sloganı ile üniversite kampüsünde bulunan öğrenci yurdunda, kötü koşullara karşı bir basın açıklaması yapıldı. "Müşteri değil öğrenciyiz-Akdeniz Üniversitesi KYK Öğrencileri" pankartı arkasında saat 12.30’da yurt önünde toplanan öğrenciler, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle uygulanan yurtlara giriş çıkış saatlerinin 23.00’a çekilmesi, yemekhanedeki yemek fiyatlarının artması, yemeklerin kalitesiz olması, yemekhane fişlerinin 23.00’dan itibaren kullanılamaması, yurtta çalışan işçilerin esnek çalıştırılması, öğrencilere açılan soruşturmalar, “kurallara uymayan” öğrencilerin teşhir edilmesi gibi birçok sorunu barındıran kötü koşulları protesto ettiler.

Öğrencilerin yurt koşullarının düzeltilmesine yönelik talepleri arasında şunlar yer aldı:

-Giriş çıkış saatlerinin 24.00'e çekilmesi

-Geç kalan öğrenciler için herhangi bir işlem uygulanmaması

-Yemekhanedeki yemek ücretlerinin düşürülmesi veya yemekhane fişlerinin fiyatlarının arttırılması

-Yemekhane fişlerinin kantinlerde de kullanılabilmesi

-Uyarı yapılacak öğrencilerin teşhir edilmemesi

-İşçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi

-Sorunlu olan bloklara istihdam sağlanması

-Daha önce yurt içindeki soruşturma açılan öğrencilerin soruşturmalarının geri çekilmesi

-Eyleme katılan öğrencilere soruşturma açılmaması ve yurttan atılmaması.

Talepler dile getirilirken eylemde "Müşteri değil öğrenciyiz", "Beslenme haktır kısıtlanamaz", "Tutsak değil öğrenciyiz", "Yurt işçileri dostumuzdur" ve "Barınma hakkı engellenemez" sloganları atıldı. Basın açıklamasının ardından talepleri görüşmek için beklenen yetkililerin gelmemesi üzerine öğrenciler süresiz oturma eylemine geçti. Talepleri görüşmek için kararlı olan yurt öğrencilerinin süresiz oturma eylemi kararı sonrasında yurt yönetimi görüşmeyi kabul etti.  Görüşmenin kabul edilmesinin üzerine öğrencilerden oluşturulan temsilci bir heyet Antalya KYK İl ve Yurt Müdürleriyle 2 saatlik görüşme yaptı.

Görüşme sonrasında iletilen taleplerin bir hafta içerisinde iyileştirileceği yönünde söz verildi. Bu sonuçla biten eylemin sonunda öğrenciler verilen sözlerin takipçisi olacaklarını duyurdular.