Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın görevi Ensar Vakfı’nı korumakmış!

2011’de AKP iktidarı “bizim için aile önemli” diyerek Kadın Bakanlığı’nı kaldırıp Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurdu. “Kadın” kelimesine dahi tahammülü olmayanların Kadın Bakanlığı’nın adını değiştirmedeki amacı o zamandan belliydi aslında. İktidar kadınların mevcut sorunlarını ortadan kaldırmakla; kadınların iş hayatında uğradığı sömürü ve eşitsizlikle, ev içinde emeğinin sömürülmesiyle, kimliğine, kişiliğine ve bedenine yönelik saldırı ve ayrımcılıkla bir derdinin olmadığını daha o zamandan ortaya koydu.

İyi hâl, haksız tahrik indirimleriyle bir kılıfına uydurup tecavüzcüyü korumaktan vazgeçmeyen AKP, devlet skandallarına bir yenisini daha ekledi. İktidar destekli olduğu bilinen Ensar Vakfı’na ait evlerde kurslara katılan tam 45 çocuk istismara uğradı! Başlı başına infial yaratması gereken bu olay üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun yaptığı açıklama kamuoyunun kanını dondurdu. Ramazanoğlu “Karaman’da olan konu ile ilgili olarak, vaka ortaya çıkar çıkmaz bütün vakalarda olduğu gibi hukuki açıdan bakanlığımız müdahil oldu. Ben bizzat hukukçu arkadaşlarımızı arayarak bir toplantı yaptım dedim ki ‘bu olayı da takip ediyoruz, ben de takipçisiyim.’ Tabii ki bu olayı bizim hizmetleri ile her zaman gurur duyduğumuz bir Vakıf ile ilişkilendirilmek istendi ki bu kişi Vakfımızda bir süre görev yapmış, onun da ne kadar olduğunu vakıf çalışanları tarafından açıklandı. Her zaman kötü niyetli insanlar, bazı işleri suistimal edebilen insanlar olabiliyor. Buna bir kere rastlanmış olması, hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz.” diyerek açıkça Ensar Vakfı’nı korudu! Yetmedi Bakanlık ve AKP milletvekilleri Ramazanoğlu’nun sözlerinin arkasında olduğunu açıkladı. O da yetmedi çocuklara yönelik cinsel istismarın araştırılması ve önlenmesi için meclise sunulan önerge önce büyük bir tartışmadan sonra AKP’li vekillerce reddedildi. Daha sonra ise tartışmanın devam etmesi, AKP’li vekillerin red oylarıyla konuyu gündem dışına itememesi sebebiyle tekrar gündeme alındı ve ortak bir komisyon kuruldu.

Biz biliyoruz ki diğer bakanlıklar gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da sadece yandaş kurumları ve kişileri koruyan bir bakanlıktır. AKP’ye yandaşlık herşeyden önce gelmektedir. Cinsel istismara uğramış 45 çocuktan bile önce! Görünen o ki Bakanlık’ın asli görevi AKP’ye ilişki yaratan bu kurumları sürdürmek, her türlü yasadışı uygulamaların, rüşvetin, kara para aklamanın ve hatta tacizin, tecavüzün üstünü kapatarak  “olağanlık” algısı yaratmaya çalışıp, toplumu bu çarka alıştırarak varlık ve güç kazanmaktır.

Bakan’ın, gizlenmeye çalışılan bu yaklaşımı aile içinde ensest vakalarda düzeni korumaya çalışan bazı aile fertlerinin “önemli olan aile, olan olmuş” şeklindeki sesini çıkarmayan yaklaşımıyla bire bir örtüşmektedir. Ramazanoğlu da tecavüzü olağanlaştırmaya çalışan bu arzularla hareket etmektedir. Ensar Vakfı gibi takdir edilecek(!) işlere imza atan bir vakfın yanında istismara uğramış 45 çocuk nedir ki? Ramazanoğlu’nun süreci hukuki olarak takip ettikleri, çocuklar için sosyal hizmet çalışanları ve psikologların devreye girdiği sözleri asla samimi değildir. Onlar için kadın şiddete uğrar, çocuklar aile içinde, dışarda istismar edilir önemli değildir, maddi ve manevi bir bütün olarak “düzen” değişmemelidir…

Tecavüzcü yuvalarını açıkça koruyan Bakan ve destekçileri de suçludur, derhal görevden alınmalıdır!

İktidarın çocuklar üzerinden kurduğu, kara para ve kirli ilişkiler şirketi olan Ensar Vakfı kapatılmalıdır!

Tartışmanın devamında dün kurulan komisyon 15 milletvekilinin katılımıyla 3 ay boyunca çalışacak. Niyetleri Ensar vakfını aklamak, yaşananların üstünü kapatmak olanlar, iki elimiz yakanızda!