Antalya'da Ensar Vakfı protestosu

Antalya Kadın Platformu'nun çağrısı üzerine bir araya gelen kadınlar, Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'ne yakın kişilerce kiralanan evlerde gerçekleştirilen çocuk istismarını protesto etti. 24 Mart Perşembe günü saat 18.30'da Attalos Heykeli önünde bir araya gelen kadınlar basın açıklaması yaptı.

Yapılan basın açıklamasında Karaman’daki 8 ila 10 yaşlarında 45 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunmaktan tutuklanan Muharrem B.’ye ilişkin Karaman Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianameye göre Ensar ve KAİMDER yurtlarında yaşanan tecavüzün 2012-2015 yılları arasında devam ettiğinin belirtildiği söylendi. Dört yıl boyunca kimsenin duymadığını iddia ettiği korkunç olayların yurtlar dışına da taştığı vurgulandı. Davanın ilk duruşmasının 20 Nisan’da görüleceği söylendi. Olay duyulduktan sonra AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün ‘Ensar Vakfı, başarılı işler yapmaktadır. Biz inadına Ensar Vakfı'na destek olmaya devam edeceğiz’ dediği belirtildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun ise vakıfta yaşanan çocuk istismarıyla ilgili ‘Bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz’ dediği belirtildi.

Eylem sırasında sık sık "Ensar Vakfı kapatılsın", "Tecavüzcü devlet hesap verecek", "Bakan istifa" sloganları atılırken, basın açıklaması şu ifadelerle son buldu: "Değer diye öğrettiğiniz şey küçük çocukları istismar etmek, akıllarını ve bedenlerini karanlık emellerinize alet etmek ise bilin ki sonuna kadar karşınızdayız.Ensar Vakfı ve benzeri kurumlar derhal kapatılsın. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu derhal istifa etsin. Çocuk Hakları sözleşmesi yerine getirilsin.Biz kadınlar bu olayın kapanmasına, örtbas edilmesine İzin vermeyeceğiz! Failler gerekli cezaları alana kadar takipte olmaya devam edeceğiz!"