Teknopark İstanbul işçileri, Vali yardımcısıyla görüştüler

Teknopark İstanbul projesinde taşeron olarak çalışan işçiler, verilmeyen ücretlerini alabilmek için muhatap ararken bugün İstanbul Valiliği önündeydiler.

Saat 11.30'da Valilik önünde buluşan işçiler “Aylardır ücretlerimizi alamadık! İşte Teknopark projeniz!” pankartını açtılar. 

Teknopark işçilerinden Burçin Kuz tarafından okunan basın açıklamasında Uzunlar İnşaat için şunlar ifade edildi: AKP hükümeti döneminde oldukça büyüdüğü ve göz önündeki pek çok projenin ihalesini aldığı görülen Uzunlar İnşaat MÜSİAD ve ASKON üyesidir. Dini vecibeleri dillerinden düşürmeyen şirket sahipleri aynı zamanda işçilerin haklarını yemekte önde gitmektedir. İstanbul Valisinin İTO'dan gelen şikayet üzerine, neden orada olduğumuz sormaya dahi gerek duymadan bizleri hedef gösterdiğini öğrendik. Ücretlerini isteyen işçilerin değil hırsızların yanında yer aldığını öğrendik. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değildir!"

Açıklamanın ardından iki işçi, valiyle görüşmek üzere valilik binasına gitti. Görüşmenin sonlanmasını bekleyen dışarıdaki işçiler, “İşçi düşmanı İTO”, “Ücret hakkımız, söke söke alırız”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attılar.

Görüşmeden dönen işçiler, vali olmadığı için polislerden sorumlu olan Vali yardımcısıyla görüştüklerini ifade ederek işçilerin haklarının verilmesi konusunda çözüme yönelik adımlar atılacağına dair söz aldıklarını belirttiler. Ayrıca işçiler, verilen sözlere karşılık kararlılıkla direnmeye devam edeceklerini, baskıların hiç bir şekilde kendilerini yıldıramayacağını söylediler. İşçiler, İTO-Uzunlar ve onları kollayanların mücadelelerine engel olmayacağını belirtip eylemi sonlandırdılar. İşçiler eylemden sonra, ÇHD'ye destek amaçlı Çağlayan Adliyesine geçtiler.

Ayrıca Teknopark işçileri, 22 Ocak 2012 Salı günü (yarın) projenin ana müteahhidi Uzunlar İnşaat'ın merkezinde bir eylem yapacaklar.