İstanbul Teknopark işçilerinin eylemine polis müdahalesi

İstanbul Kurtköy'de Teknopark İstanbul Projesinde çalışan taşeron işçiler, dört aydır maaşlarını alamadıkları için geçen hafta olduğu gibi bu hafta da projenin kasası olan İTO'nun önündeydiler.

İstanbul Ticaret Odası, Savunma Müsteşarlığı, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri'nin biraraya gelerek oluşturduğu Teknopark İstanbul Projesi  kamu kaynaklarıyla finanse ediliyor. Fakat projenin taşeronu 4 aydır işçilerin ücretlerini ödemiyordu. Bunun üzerine işçiler, bu hafta da İTO'nun önünde bir eylem gerçekleştirdiler.

Teknopark İstanbul işçilerine destek için gelen direnişteki Hey Tekstil işçileri ve Abdi İbrahim işçileriyle birlikte İnşaat İşçileri Derneği ile İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği'nin de içinde bulunduğu kitle basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklaması sonrasında muhattap bulamayan işçiler, İTO'nun önündeki caddeyi kapattılar. Buna karşın İTO tarafından çağrılan çevik kuvvet, işçilere kenara çekilmeleri için uyarıda bulundu. Muhattap buluncaya kadar çekilmeyeceklerini söyleyen işçilere polis, gaz bombası ile  saldırdı. 

Polis müdahalesi sonrası, bir işçi hastaneye sevk edilirken, bir işçi de kafasından hafif şekilde yaralandı. Müdahale sonrası, İTO Genel Sekreteri Cengiz Ersoy, "geçen hafta dört kişi geldiniz, ama ben tek kişiyim" diyerek işçilerden bir temsilci göndermelerini istedi. Buna rağmen iki kişilik temsilci gönderen işçiler, çağrının Cengiz Ersoy'dan gelmiş olmasına rağmen Cengiz Ersoy'un arabayla İTO'dan kaçmış olduğunu öğrendiler. Buna karşılık Ersoy gelinceye kadar gitmeyeceklerini belirten işçiler bir süre daha İTO'nun önünde beklediler.

İşçiler, Pazar günü aileleriyle birlikte Kadıköy'de kilisenin önünden iskeleye kadar  bir yürüyüş düzenleme kararı aldılar.