Greif işgali 3.gününde sürüyor

Hadımköy'de Greif işçilerinin fabrika işgali sürüyor. Taşerona ve çalışma koşullarına karşı mücadeleyi işgalle devam ettiren Greif işçileri, kararlılıkla işgali devam ettireceklerini söylüyorlar.

İşçiler, 3.güne "direne direne kazanacağız" sloganını tempo ederek, sabah antremanıyla başladılar. 2.günde DİSK/Tekstil'in işgali mahkum eden yazısını, DİSK'e giderek ve orada sloganlarla bekleyerek kaldırtan işçilerin mücadele kararlılığı bu günde de devam etti. Ya kazanacağız ya da onurlu biçimde yenileceğiz, ölmek var dönmek yok şeklinde mücadele bilincini yansıtan işçiler, bölüm komitelerini topladılar.

   

Fabrikanın, çay yeri kısmında dün yapılması planan ancak yapılamayan pankartlar el emeğiyle boyandı. Fabrikanın görünen kısımlarına asıldı. Öğlen saatlerinde fabrikaya DİSK/Tekstil İstanbul şube başkanı Kazım Doğan ve başka bölgelerde görevli sendikacılar geldi. Doğan yaptığı açıklamada, patronun 120 TL seyyanen brüt zam, %10 ücret artışı, kıdeme göre ikramiye ve taşeronun yasal standartlara göre düzenlenmesini kabul ettiğini söyledi. İşçiler ise bu önerilerin, taleplerini karşılamadıklarını söylediler.

Kazım Doğan, işçilerle görüşüyor. 

Patronun, taşeronun yasal stanndartlarla düzenleneceğini söylemesi aslında bir itirafı da gözler önüne sermekte. Demek ki, Greif patronu, yasalara uymadığını kabul ediyor. Ancak burjuva sınıfının ayak oyunlarına karşı hep dikkatli olmak gerekiyor. Taşeronun tümden kaldırılması, işçilerin en ileri talebi ve işgalin baş sebebi olarak değerlendiriliyor. Öyleyse, toplu iş sözleşmesine hiç bir bölümde taşeron çalışmayacağının açık ifadeyle yazılması gerekiyor. 

Öte yandan bir grup işçi Sefaköy ve Küçükçekmece'deki sendikaları dolaşıp, mücadeleye destek istemeye gittiler. İşçilerin yemek sorunu ise imece usulü çözülmeye çalışılıyor.