Greif işçilerine açılan davanın ilk duruşması görüldü

İstanbul Hadımköy’de bulunan Greif çuval fabrikası işçilerinin toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alamamaları üzerine 10 Şubat 2014’te başlattıkları işgalli greve ilişkin davanın ilk duruşması bugün (12 Kasım) görüldü. Duruşmaya davanın takipçisi olan ÇHD’li avukatların yanı sıra DİP’li avukatlar da katıldı.

191 işçinin yargılandığı ilk duruşmada işçiler dinlendi. İşçiler kendilerine yöneltilen; görevi yaptırmamak için direnme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali gibi suçlamaları reddettiler. 2014 yılında yaptıkları greve fabrikada çalışan tüm işçilerle beraber katıldıklarını, buna karşılık patronun yasadışı olarak lokavt ilan ettiğini söylediler. Çalışma koşullarının ve ücretlerin iyileştirilmesi, fabrikada kanuna aykırı olarak uygulanan taşeron çalışmanın yasaklanması için bu grevi yaptıklarını ifade ettiler.

İşçilerin ardından savunma yapan avukatlar, işçilerin yaptığı işgalli grevin kötü çalışma koşullarına ve taşeron düzenine karşı yapıldığını, bu grevden sonra fabrikada taşeronun kalktığını vurguladılar. İşçilerin eylemlerinin meşru olduğunu belirterek derhal beraat kararı verilmesini talep ettiler.

Avukatların beyanlarının ardından bir sonraki duruşmanın 15 Nisan 2019’da görülmesine karar verildi.