Greif işçileri ve sınıf dostları, DİSK'in 47.yılını işgal fabrikasında kutladı

Greif işçilerinin işgali 6.gününde. Perşembe günü, DİSK'in Şişli Kent Kültür Merkezi'ndeki kutlaması iptal edilmişti. Greif işçileri, DİSK'in 47.yıldönümünü fabrikada, taşeroncu Sarıgül'le değil, sınıf dostlarıyla beraber kutladılar. (DİSK'in Şişli'deki etkinliğiyle ilgili yazımız şuradan okunabilir: Ya Sarıgül'ün onur konuğu olduğu toplantılar ya da taşerona karşı işgal! Ortası yok! )

Greif işçilerinin işgali devam ettikçe patronun yıldırma, baskı ve bölme atakları da devam ediyor. En son direniş komitesinden yapılan açıklamaya göre, patronla irtibata geçen ve bilgi aktaran bir işçi, komite kararıyla işgal alanından uzaklaştırıldı. Dün ise işçilerin cep telefonlarına patron tarafından bir SMS yollandı. SMS'te işgalin kanunsuz olduğu, sendikanın bu eylemi desteklemediği gibi cümleler geçiyordu. Bugün ise işçilerin evlerine tebligatlar gitti. Tehdit ve baskıdan başka birşey yazmayan tebligat şöyle bitiyor: "kanunsuz eyleminizi derhal sonlandırarak işbaşı yapmanızı ve görevinize devam etmenizi, aksi takdirde iş akdinizin feshedileceğini ihtar ederiz.”

44 tane taşeronun çalıştığı bir işyerinde, taşerona karşı isyan etmek ve fabrikayı işgal etmek meşrudur. Kendi zorbalıklarını, yasalar altında düzenleyen burjuva sınıfı ve hukuku, bizim sınıfımız nazarında meşru değildir. Gerek tebligata konu olan maddeler gerekse diğerleri, kapitalizmin ve onun yarattığı taşeronluk sistemini yasadışı ilan etmezken, Greif işçilerinin mücadelesi "kanunsuz" diye geçiştirilemez.

     

Greif işçilerinin bu bilinçle düzenlediği etkinlik işgal fabrikasında saat 16.30'da başladı. Etkinliğin yapılacağı yemekhaneye, "Sendikal bürokrasiye, uzlaşmacılığa geçit yok, DİSK'i yaratan mücadele ruhu Greif'le yaşıyor" ve "Kavel'den Greif'e işgal, grev, direniş!" yazılı iki pankart asıldı. Çeşitli kitle ve işçi örgütleri, sol partiler ve mahalle dayanışmalarının da destek verdiği etkinlikte sandalyeler doldu, birçok katılımcı etkinliği ayakta takip etti.

Etkinlik, işçi sınfı mücadelelerine yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başladı. Ardından DİSK Tekstil Sendikası Esenyurt Bölge Temsilcisi ve fabrika temsilcisi konuşma yaptılar. Konuşmalarda, direniş ve mücadeleden vazgeçmeyecekleri tekrarlanırken, DİSK'i DİSK yapan değerlerin Greif işçilerinin mücadelesinde yaşadığı belirtildi.

Temsilcilerin konuşmalarından sonra müzik dinletisi yapıldı. Etkinlikte sık sık "direne direne kazanacağız, işgal-grev-direniş, yaşasın onurlu mücadelemiz, kahrolsun sendika ağaları, bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları atıldı. Etkinlik halaylarla sona erdi.