Galatasaray'ın işçileri maaşını alamıyor, haklarını arıyor

Galatasaray’a ait Türk Telekom Arena Stadı’nda işler taşerona devredilmiş durumda. Temizlikten yemeğe, güvenlikten garsonluğa ve hostesliğe kadar tüm işler çeşitli taşeron şirketler tarafından yürütülüyor.

Maç günlerinde ekstra taşeron işçi çalıştıran Galatasaray, localarında da Day Grup isimli şirket aracılığıyla hostesler çalıştırıyor. İşçilerin sorunları tam da burada başlıyor. Taşeron şirket geçtiğimiz sezon (2014-2015) da dahil olmak üzere 2015-2016 sezonunda işçilerin maaşlarının bir kısmını ödememekte ısrar ediyor. İşçilerin muhatabı Day Grup olduğu halde Day Grup “Galatasaray yönetiminden para alamadıkları” gerekçesiyle işçilerin toplamda 10-11 maç ücretini ödememiş durumda (bazı işçilerin 1-2 maç bazılarının daha fazla olmak üzere 1 ile 11 maç arasında ücret eksiği bulunuyor).

İşçiler defalarca mesajla telefonla bu durumdan şikayetçi olduğu halde Day Grup çeşitli bahanelerle ödemeleri sürekli erteliyor ve sorumluyu Galatasaray olarak gösteriyor. “İsterseniz yönetimi siz arayıp sorun” deniliyor. Bizzat şirket yöneticisi tarafından ödeme tarihi net bir şekilde belirtildiği halde işçiler o tarihte ve daha sonrasında maaşlarını hala alamamış durumda. Buna karşı Galatasaray yönetimi aranıp durum bildirildiği halde maaşlar yatırılmamaya devam ediyor. İşçiler bu mağduriyete karşı seslerini sosyal medya üzerinden duyurdu ve bir araya gelerek dava açmaya karar verdi. İşçiler tüm emekçi dostlarını bu hak gaspına karşı açılacak davaya destek olmaya çağırıyor.