Reyhanlı’nın hesabını AKP’den sormak için öğrenci seferberliği

 

İstanbul, Boğaziçi, İTÜ, Marmara, Yıldız Teknik, Galatasaray ve Mimar Sinan Üniversiteleri’nden öğrenciler Reyhanlı katliamının hesabını AKP hükümetinden sormak için Dolmabahçe’deki Başbakanlık ofisine yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş kollarından en uzunu İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde oluşturuldu ve Beyazıt’tan Dolmabahçe’ye kadar sloganlar eşliğinde yürüyüş yapıldı. Burada diğer üniversitelerden öğrencilerle buluşarak oluşturulan kortej Başbakanlık ofisine doğru tekrar yürüyüşe geçti. Bu esnada İnönü Stadı’nın sahil tarafında zırhlı araçlarla barikat kuran polis öğrencilere tazyikli su, gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı.

Saldırının ardından öğrenciler Mimar Sinan Üniversitesi ve Karaköy’e doğru çekildi. Devrimci İşçi Partili öğrencilerin de katıldığı eylemde “Katil ABD işbirlikçi AKP”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Reyhanlı’nın hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Öğrencilerin çekildiği Mimar Sinan Üniversitesi’nin kapısına “Reyhanlı’nın sorumlusu AKP’den gençlik hesap soracak” yazılı pankart asıldı.

Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi önünde hem polis saldırısını kınayan hem de Erdoğan’ın ABD gezisini ve AKP’nin dış politikasının Reyhanlı katliamındaki sorumluluğunu teşhir eden bir basın açıklaması okundu. Açıklamada ayrıca basının hükümet yanlısı tutumu da eleştirildi.