Metal fabrikalarından haberler

Gerçek gazetesi on binlerce işçinin bir araya gelerek, birliklerinden güç alarak başlattığı metal grevi dalgasının içinden işçilerin kendi kaleminden fabrikalardaki deneyimleri aktarmaya devam ediyor. Aşağıda okuyacağınız yazılar Gerçek gazetesinin Temmuz 2015 tarihli 69. sayısında yayınlanmıştır. 

MESS-işveren-sarı sendika üçlüsünün oyunları bitecek! Bu düzen değişecek!

Eğer en başta tam anlamıyla birlik olabilseydik, hepimiz en azından dışarıda kalabilseydik süreç uzamayacaktı ve biz sonuca ulaşacaktık. İçeride kalan sözleşmeli arkadaşlar, Türk Metal yönetimi ve Pevrul Kavlak tarafından kendi adamları olarak fabrikaya yerleştirilen insanlar,  yerinden oynamak istemeyenler yani tabiri caizse yalaka tayfası içeride kalıp üretime devam etmeselerdi her şey daha güzel olacaktı. Bizi en çok üzen, içeride kalanların gerek sendikaya gerek işverene karşı bizden daha çok söylenmesi, şikâyet etmesi. Yani yaptıklarıyla düşündüklerinin örtüşmemesi. Patron, onları bize karşı koz olarak kullandı ve baskıyla bizi kendine çekmeye başladı. Yavaş yavaş kırıldık. Çok azımız dışarıda kaldı ve eylemimiz yavaş yavaş gücünü yitirmeye başladı.  Biz de içeri girmek zorunda kaldık. Genel Müdür yanımıza geldiğinde işten atılan arkadaşların geri alınacağına söz vermişti. Fakat dediğini yapmadı. Sonuç olarak 18 arkadaşımızın işine çeşitli sebeplerle son verildi. Kiminin kartı basmadı, kiminin evine iş akdinin feshini bildiren yazı gitti. Sonuç olarak işveren verdiği hiçbir sözü tutmadı. Daha sonra yeni ve daha fazla sayıda işten çıkarmalar da yaptı. Başından beri bizimle birlik olmayan kişiler, sırf kendi çıkarları için yaptıklarıyla ve tutumlarıyla bizi bu hale getirdi. Grevimiz kırıldı. Ama kaybetmedik. Sendika değişikliğine gidiyoruz. İşçiyi sömüren MESS-işveren-sarı sendika üçlüsünün oyunları bitecek. Bu düzen değişecek. İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız! Bizi satanlara selam olsun!

Ford Otosan'dan grevci bir işçi

* * *

Bilinçli mücadele gerekli

MESS'in brüt 3.500 liralık iyileştirmesi önce Tofaş'ta tepkiyle karşılandı. Mesaiye kalmayarak tepki gösterilmesi konuşuldu, sonra da yemekhanede protesto eylemi yapıldı. İşveren bu eylemi bahane ederek 80 kişiyi işten atınca iyice moraller bozuldu. Daha önce iki öncüyü işten atmışlardı. Bu iki arkadaşımıza yeterince sahip çıkamadık. 80 kişi atıldığında da yeterince bir tepki olmadı. Fabrikanın önünde az sayıda işçiyle toplandık. Aslında iki arkadaşımıza sahip çıkamadığımız gün, 80 işçinin de işten atılmasının yolunun açıldığı gün oldu. İşten atılanlar için Kent Meydanı'nda çadır kuruldu. Bir seferinde çadırın etrafında 500 kişi vardı. Esas, bu arkadaşları attıklarında toplanacaktık. Sonra toplanmak vicdan rahatlatmak oluyor sadece.

Tofaş yönetimi tecrübeli, iyi taktik uyguladılar bize. Bir bahane arıyorlardı. O bahaneyi bulup işten çıkardılar. Şu anda iletişimde sıkıntı yaşıyoruz. Öncülerin pek çoğu işten atılmış oldu. Tüm amacın para olması en büyük hata. Para meselesini öne koyunca olacağı budur. Bugün biraz para verirler yarın yine sömürü devam eder. Borçlar, işsiz kalma korkusu ağır basınca da mücadeleden yan çizilir. Özellikle muhafazakâr arkadaşlara sesleniyorum. Ramazan ayında arkadaşlarımız işten atıldı. Ekmeklerinden edildiler. Hani Müslümanlar kardeşti? Neden işten atılanları göre göre başınızı çevirip kartınızı bastınız? Demek ki bilinç olmayınca din de bir yere kadarmış.

Yeni sözleşme dönemine kadar daha çok oyun oynayacaklar. Yeniden oyuna gelmemek için bilinçlenmekten ve örgütlenmekten başka çare yok.

Tofaş'tan bir işçi  

* * *

Fabrika bir kıvılcım bekliyor

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan en büyük fabrikalardan birinde çalışıyorum. Bursa'da başlayan eylemleri izledik. Sıranın bize de geleceğini düşünüyoruz. Bunun için hazırlanıyoruz. Çoğunluğumuz Türk Metal'den yaka silktik. Fabrika adeta bir kıvılcım bekliyor. Ancak bir tedirginlik hâli var. İthal işçiler çok fazla. Bunlar Türk Metalcilerle birlikte hareket ediyor. Zaten onun için fabrikaya alınmışlar. “Acaba?” soruları çok fazla. Bu acabaların cevabı birlik olmaktan geçiyor. Bilgilendikçe ve bilinçlendikçe her türlü tedirginliğin ve korkunun üstesinden geleceğiz. İnsanca çalışmak ve yaşamak bizim de hakkımız!

Çerkezköy Arçelik'ten bir işçi

* * *

İleriye nasıl yürüyeceğimizi tartışıyoruz

Renault'da son iyileştirmelerden sonra gündem, bundan sonra nasıl yürüyeceğimiz üzerine. Temsilcilerimiz tüm sendikalarla görüşmeler yapıyor ve işçilerin taleplerini iletiyor. Bunlar genellikle Türk Metal'de yaşadığımız sıkıntıların sonucunda oluşmuş talepler. Biz mali açıdan şeffaf, denetlenebilir bir sendika istiyoruz. Temsilcilerin sandık kurularak seçilmesi de çok önemli. İşçiler genellikle yeni kurulan sendikaya uzak bakıyor. Bir güven zedelenmesi var. Birleşik Metal en iyi seçenek. Ancak HDP ile yakın olduğu düşüncesiyle eleştirenler var. Birleşik Metal'e şube kurarak geçişin sağlanması büyük avantaj olur. Bu işçilerin kaygılarının giderilmesi açısından da bir güvence olur. Aidatların düşürülmesi talebi de var. Ama asıl önemli olan, sendikanın mali kaynaklarının işçilerce denetlenmesi ve mali kaynakların işçiler tarafından, işçiler için kullanılması. Renault işçileri, herkesin kolay diş geçiremediği, birliği kuvvetli bir işçi grubudur. Bu birliği bozmadan yürüyeceğimiz yolu hep birlikte kararlaştıracağız.  

Oyak Renault'dan bir işçi

* * *

Büyük metal grevinin rüzgârı Manisa’da farklı esti

Birkaç aydır metal işçileri arasında büyük bir mücadele rüzgârı esmekte. Ancak bu rüzgâr, Manisa’da diğer bölgelerden farklı esti. Hem bizim fabrikada hem de Türk Metal’in örgütlü olduğu diğer fabrikalarda işçiler bir araya gelip sendikaya gitti, Renault, Tofaş, Bursa Bosch işçilerinin elde ettiği kazanımları talep ettiler. Ancak önce 1.000 TL’lerin yatması, ardından ise brüt 3500 TL’lik düzenlemenin yapılacağının duyulması Manisa metal işçilerini büyük bir atalete sürükledi. Şüphesiz bunda Türk Metal yöneticilerinin manevralarının da etkisi vardı. Meselaiş yerlerinde ağustostan sonra yeniden sandıkların kurulacağını, temsilci seçimleri yapılacağını söylediler. Şimdilik bu seçimler bekleniyor.

ECA’dan bir metal işçisi

* * *

1.000 TL’lerin ödenmemesi mücadeleyi ateşledi

Bizim fabrika MESS dışında bir fabrika. Sendika ferdi sözleşme yapıyor. Bu nedenle MESS’in sözleşme kapsamında olan fabrikalara verdiği 1.000 TL bize yatırılmadı. Bu içerde büyük bir kıvılcımı ateşledi. Sendikaya olan öfke bir anlamda bu 1.000 TL’ler üzerinden aktı. Sendika burada manevra yaptı ve yapılan eylemlerin karşısında durmadı, arkasındaymış gibi yaptı. Böylelikle tepkinin kendisine yönelmesini engelledi. Zorlu bir mücadelenin ardından Olgun Çelik, Faber ve bizim fabrikada 1.000 TL’ler alındı. Sendika bu parayı kendisi almış gibi davranmaya çalıştı ama tüm işçiler biliyor ki bu parayı işçiler verdikleri mücadele ile kazandı. Sendika sadece ayağımıza dolaşmadı. Bu paranın alınması işçilere büyük bir moral verdi. Ağustos gibi diğer fabrikalara brüt 3.500 TL’ler yatınca büyük ihtimalle yine bir kıvılcım atılır. 

İndesit’ten bir işçi