Uludağ Üniversitesi’ne katlamalı harç geliyor

Uludağ Üniversitesi’nin resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre; 4 yıllık ve 2 yıllık bölümleri dönem içerisinde bitirememe ve bir dersi 3 veya daha fazla alma durumunda ‘’ek ders ücreti’’ yani katlamalı harç ödemesinin yapılması gerektiği duyuruldu.

Darbe kurumu YÖK tarafından 2012-2013 yılında torba yasayla geçirilen ancak eylemler nedeniyle ertelenen "Katlamalı Harç Sistemi" yeni dönemde birçok üniversitede uygulamaya koyuldu. 26 Kasım 2014 tarihiyle Bakanlar Kurulu tarafından yürürlüğe konan yönetmeliği bahar dönemi için uygulamaya hazırlanan Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü, resmi sitesinden duyuru yaptı.

Eğitimin sermayeye açılması ve ticarileştirilmesi Bologna süreci ile hızlanmış, AKTS kredileri getirilmişti. Avrupa eğitim sistemi ile uyum adına birçok öğrenci mağdur edilmişti. Buna bir yenisi daha eklendi. Dönem arasında uygulamaya konan yönetmeliklerle; işçi, emekçi çocuklarının sırtlarına büyük bir yük eklendi. Ulaşımlara, yemeklere, yurtlara gelen zamlar yetmezmiş gibi bir de hem okuyup hem de çalışmak zorunda kalan öğrencilerin dönem uzattığı derslerden, normal harç ücretinden kat kat fazla para alınmak isteniyor.

Özgür bilimin önünde engel olan, kar hırsı için işçi kanından yükselen şirketlerin üniversitedeki sözcüsü olan YÖK’ü kampüslerden defetmek, geleceğin emekçileri olan öğrencilerin en önemli görevidir.