Fransa’da öğrenci mücadelesi ve ROR

Fransa’da öğrenci mücadelesi ve ROR

Fransa’da üniversite gençliği dopdolu bir 2018 yılı geçiriyor. Bahsettiğimiz kültürel ya da akademik etkinlikler değil, işçi sınıfının yanında verilen zorlu mu zorlu ama bir o kadar da militan bir mücadele. Gerçek gazetesinin dikkatli okurlarının hatırlayacağı üzere, 2018’in ilkbaharında öğrenciler Fransa’nın birçok, Paris’in ise neredeyse tüm üniversitelerini işgal etmiş ve işgal altındaki fakültelerini uzun bir dönem faşistlerin ve polisin saldırılarına karşı savunmuştu.

Bu sene de henüz eğitim yılı başlayalı birkaç ay olmuşken, birdenbire ortaya çıkan bir yasa tasarısı üniversitelerde mücadele için kolların bir kez daha sıvanmasını sağladı. Yeni yasa temel olarak Avrupa dışından yeni gelen öğrencilerin ödeyeceği harçların yaklaşık 15 kat arttırılmasını öngörüyor. Yasanın siyasi bedelini azaltmak için hükümet şimdilik çerçeveyi “yeni gelen Avrupalı olmayan öğrenciler” olarak belirlemiş olsa da, bunun harçların Fransız üniversitelerinin tamamında tüm öğrenciler için arttırılması yolunda bir ilk adım olduğundan herkes emin.

Bu yasa tasarısına karşı mücadele de yasa duyurulur duyurulmaz başladı. Yasanın duyurulmasının üzerinden daha 24 saat geçmeden, içinde DİP'in Fransa'daki kardeş örgütümüz ROR (Renaissance Ouvrière Révolutionnaire) militanlarının da bulunduğu yaklaşık 40 Türkiyeli üniversite öğrencisi Paris’te toplanarak bir mücadele planı oluşturdu. Bu yolda ilk adımlardan biri de Fransa’nın en itibarlı yükseköğrenim kurumu olan ENS’de, aynı hafta içerisinde çağrısı yapılan öğrenci toplantısına iştirak etmekti.

Toplantıya kısa bir süre kala art arda kabul edilemez gelişmeler yaşandı. İlk olarak, yeterince yer olmadığı için, yalnızca öncesinde ismini yazdıran belli sayıda öğrencinin kabul edileceği açıklandı. Bu açıklama yapıldığında, on beş bin kişi toplantıya katılma isteğini internet üzerinden dile getirmişti bile. Toplantıya birkaç saat kala ise açık bir toplantı yerine bazı senatör ve akademisyenlerin konuşacağı ve içeride gazetecilerin de bulunacağı için alınacak öğrenci sayısının daha da azalacağı açıklandı. Toplantı günü okul kapısında içeri giremeyen yüzlerce öğrenci olurken, bir ROR militanı, öğrencilere içeri girmeyip kapının önünde, senatörlerin değil öğrencilerin konuşacağı bir toplantı yapmayı önerdi. Bu toplantı bir akademik konferans değil, mücadeleye dair kararların alınacağı bir meclis olacaktı. Sonrasında ise, aynı çağrı salon içerisinde tekrarlandı. Bunun sonucunda içerideki toplantı gitgide azalırken, kapı önünde çeşitli eylem kararlarının alındığı ve bir eylem komitesinin oluşturulduğu bir meclis toplandı ve bir ROR militanı eylem komitesine girdi.

Şu ana kadar hiçbir eylem girişiminin olmadığı fakat binlerce yabancı öğrencinin okuduğu INALCO Üniversitesi’nde, düzenli bir bildiri faaliyeti ve bir okul meclisi toplantısının çalışması başladı. Bu çalışmanın sonucunda, ilk meclis toplantısı INALCO tarihinde ilk kez 30 kişinin katılımıyla toplandı. INALCO’nun kısa süre sonra gerçekleşecek eylemlere kendi pankartıyla katılması, toplantıların haftalık hale gelmesi, her gün bildiri dağıtılması gibi kararlar alındı. Öğrenciler, bu yazının yazıldığı gün birlikte bir pankart hazırlayarak hafta sonu eylemine hazırlanıyor. INALCO’daki bu hareketin başında ROR militanları yer alıyor.

Hareket henüz ilk adımlarını atıyor. Çeşitli toplantılar yapıldı, hareketin sembolünün “kızıl kare” olması dahil belli kararlar alındı. Bundan sonrası mücadelenin fakülte fakülte örülüp, kitle eylemleriyle başarıya ulaştırılması. Öğrenciler de Sarı Yelekliler’in yanına eklenirken, Macron hükümetinden kimse rahat uyuyamıyor olsa gerek!

Bu yazı Gerçek gazetesinin Aralık 2018 tarihli 111. sayısında yayınlanmıştır.