Gebze ve Kocaeli'de grev coşkuyla ve kazanımla başladı

Gebze'de grev fabrikalarda erken saatlerde başladı. Cengiz Makine grevin ilk toplu adresiydi. Birleşik Metal İş Sendikası genel başkanı Adnan Serdaroğlu'nun ve DİSK'e bağlı diğer sendikaların başkanlarının katılımıyla Cengiz Metal grevin gövde gösterisine dönüştü. Cengiz Metal daha önce 2011 yılında MESS'e karşı gerçekleştirilen grevlerin ardından toplu halde sendika değiştirmiş, Türk Metal'den koparak Birleşik Metal'e geçmişti. Cengiz Makine son greve gelinen süreçte de son derece aktif ve kararlı bir tutumla grev demişti. Bu yüzden Cengiz Makine'de yapılan açılış son derece anlamlı oldu. Grev pankartı kapıya sınıf dayanışmasını sembolize eden biçimde DİSK'e bağlı sendikaların başkanları tarafından asıldı.

Cengiz Makine'de yapılan eylemin ardından Gebze Cumhuriyet meydanına yürüyüşe geçildi. Sarkusyan, Kroman, Çayırova Boru işçilerinin oluşturduğu dev kortej sınıf dostuna güven ve coşku MESS'e ise korku salacak cinstendi. Uzun ve yorucu bir yürüyüşün ardından işçiler sınıf dostlarıyla Gebze'de buluştu. Burada yapılan mitingde Türk-İş'e bağlı Tek Gıda İş sendikasında örgütlü oldukları için işten atılan ve direnişe devam eden Nestle işçilerinin destek mesajı büyük coşku yarattı. İşçiler miting boyunca kararlılıklarını belirten sloganlar attı ve "satılmış Türk Metal, sarı sendikaya hayır" sloganlarıyla MESS'le işbirliği yapan Türk Metal sendikasını yerden yere vurdu.

Gebze mitinginin sonunda Birleşik Metal İş Genel Başkanı Serdaroğlu grev halaylarını kurmak için Bekaert fabrikasına gideceklerini açıkladı. Bekaert'in MESS'ten ayrılarak kendi başına Birleşik Metal'le görüşmelere başlaması büyük bir coşkuyla karşılandı. Kocaeli'nde grevin merkez üslerinden olması beklenen Bekaert fabrikası işverenin MESS'ten ayrılması sonunda bir bayram yerine dönüştü. İşçiler "fabrikalar MESS'e mezar olacak" sloganlarıyla üzerinde MESS yazan bir tabutu alana taşıdılar. Cengiz Makine ve Gebze'de olduğu gibi Bekaert'te de Metal İşçisinin Sesi işçilerin yanındaydı. MİS'in pankartında da yazdığı gibi metal işçisi pes etmemiş ama daha ilk günden patronları pes ettirmişti. 

Mitingten sonra Bakaert, Çayırova Boru ve Sarkusyan fabrikaları ziyaret edildi. Metal İşçisinin Sesi'nin yeni sayısı direnişçi işçilere ulaştırıldı.