Kapitalizmin iki yüzü ve ikiyüzlülüğü!

Kapitalizmin iki yüzü vardır. Toplumun mutlak azınlığı patronlar için rahat, para, şan, şöhret dolu bir yüz, toplumun mutlak çoğunluğu işçiler, emekçiler için yoksulluk, sefalet, katliam dolu bir diğer yüz. Bir yüz çalışmadan milyonları cebe indirirken, diğer yüz açlık sınırının altında ücretlerle çalışmakta, suyu çıkarılmaktadır. Bu sefalet koşulları altında çalışan işçiler yumruğunu masaya vurup artık yeter dediğinde ise karşılarında tüm haşmetiyle patronların devletini buluverirler. Aynı Gebze’deki Arçelik LG fabrikasında olduğu gibi.

Arçelik LG fabrikası işçileri de Mayıs ayında Bursa ve başka birçok sanayi şehrinde başlayan metal grevleri dalgasının da etkisiyle sarı sendika Türk Metal'den istifa etmişlerdi. İstifalardan sonra patron türlü baskılar uygulamış fakat işçiler buna grevle karşılık vermişti. İşte bu kararı aldıktan sonra işin boyutu büyümüş ve işçiler başka bir güçle yola getirilmeye çalışılmıştı; çevik kuvvet fabrikaya girmiş, işçileri yaka paça fabrikadan dışarı atmışlardı! Fakat işçiler geri adım atmamışlardı ve mücadelelerine bu satırlar yazılıyorken de devam ediyorlar.

Kapitalizmin ikiyüzlülüğüne de gelirsek: patronlar işçilerin tüm hak ve zam taleplerine, kriz koşulları, ücretlerin zaten yeterince yüksek olduğu, firmanın bu zamları karşılayamayacağı cevabını verirler. İşçilerin haklı taleplerine çevik kuvvetle cevap veren Arçelik patronu, Beren Saat ve Kenan Doğulu'ya 1 dakikalık reklam filmi için 2,5 milyon lira ödemiş. 1 dakika için 2,5 milyon lira! Bu 2,5 milyon lirayla Arçelik patronu kendisinin ve diğer patronların medya organlarında muhtemelen ürünlerinin kalitesinin ne denli yüksek olduğunu, tercih edilmesi gerektiğini, ünlülerin bile bu ürünleri tercih ettiğini anlatacaklar. İkiyüzlülüğün dik âlâsı!

İşçiye para yok, hak yok, zam yok, reklam yıldızlarına milyon liralar var! Gerçekte baskılar, polis müdahaleleri, işten atmalar varken, televizyon ekranlarında şahane ürünler, mutluluktan havaya uçan, Arçelik’e teşekkür eden ünlüler var! Onlar televizyon ekranlarında istediklerini göstersinler, mühim değil. Biz onların gerçek yüzünü fabrikalarımızda her gün görmekteyiz!

Biz işçiler masaya yumruğumuzu vuruyoruz. Biz vurdukça patronların düzeni sarsılıyor. Yavaş yavaş geliyoruz belki Bursa, Manisa, Gebze, Eskişehir… Patronların düzeninin bu iki yüzünü, ikiyüzlülüğünü ellerimizle yıkacağız! Şimdi mücadele zamanı! Sarı sendikadan istifa eden işçilerin mücadelesine ortak olma, grev yapma, mücadeleci işçilerle buluşma zamanı!