Devrimci İşçi Partili Öğrenciler Ülker işçisinin yanında

Devrimci İşçi Partili Öğrenciler olarak 8 Kasım Cumartesi günü Kemal Türkler’in mücadele hayatını konu alan ’’İşçilere Benden Selam Söyle’’ adlı belgeseli izledik. Daha sonra Topkapı’da direnişte olan Ülker işçilerini ziyaret ettik. İşçiler, hükümet yanlısı Hak-İş’e bağlı Öz Gıda İş’ten ayrılıp DİSK’e bağlı Gıda-İş’e geçtikleri için işten atılmışlardı.

Sohbetimiz esnasında, haklı mücadelelerine dikkat çekmek için İstanbul Kitap Fuarı’na gidip"Köle gibi çalışan işçiler, sömürdükçe devleşen Ülker"pankartı açtıklarını söyleyen işçiler, artık patronların gerçek yüzünü gördüklerini anlattılar. İşçiyi işçiye nasıl düşman ettiklerini, kendilerine selam veren hala Ülker’de çalışmaya devam eden arkadaşlarının patronun adamları tarafından fotoğraflarının çekilip fişlendiğini, Türkiye’nin ekonomisini işçinin nefesi ile büyüyüp şişen bir balona benzettiklerini anlattılar.

İşçiler ayrıca işlerine dönene kadar haklı davalarından vazgeçmeyeceklerini, gerekirse yaklaşan kara kışta da fabrikanın önünden ayrılmayacaklarını belirttiler.

Biz de Devrimci İşçi Partili Öğrenciler olarak Ülker işçisinin onurlu mücadelesini selamlıyor, her zaman yanlarında olacağımızı bildiriyoruz.