Divan Pastanesi işçileri Divan Otel önünde eylem yaptı

DİSK'e bağlı Gıda-İş'e üye işten atılan Divan Pastanesi işçileri, Harbiye'de TRT binası önünde toplanıp Koç Holding'e bağlı Taksim Divan Oteline yürüyerek otel önünde basın açıklaması yaptılar.

Yürüyüş sırasında yandaş basının Ülker işçilerinin direnişine sessiz kalıp sadece Divan işçilerinin direnişine ilgi gösterdikleri söylendi ve yandaş medyanın bu oyununa alet olunmayacağı belirtildi. Koç'un endişeli olduğuna dair açıklamasına ithafen patronların bir sorunda ilk kaçanlar olduğu, onların güvendikleri uçakları, işçilerinse sadece yumrukları olduğu vurgulandı.

Basın açıklamasının yapıldığı Divan Otel önünde çevik kuvvetin ve sivil polislerin yoğun bir şekilde bulunması dikkat çekti. Hükümetin ve polisin, Koç veya Ülker ayrımı yapmadan tüm sermayeyi koruduğu gözler önüne serildi.

Basın açıklamasını, Divan Pastanesi işçileri adına Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan yaptı. Aslan, 17 yıldır çalışan işçilerin bir günde nasıl disiplin suçu işlemesinin nasıl olabileceğini, yıllardır baskı altında çalışan işçilerin birleşip mücadele etmeleri disiplin suçu olarak görülüyor ise bu suçu işlemeye devam edeceklerini söyledi. 

Eylem boyunca “Direne direne kazanacağız”, “Sendika haktır, engellenemez”, “İşçiye uzanan eller kırılsın”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz”, “Divan’a sendika girecek, başka yolu yok”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “İş, ekmek, özgürlük” sloganları atıldı. Ülker işçileri, Dora Otel işçileri ve Dev-Turizm İş'in destek verdiği eylem, basın açıklamasından sonra işçilerin sloganlar eşliğinde araçlarına dönmesiyle son buldu.