Barış Bloku forumu yapıldı

Barış Bloku, 9 Ocak Cumartesi günü saat 17:00’da İstanbul Mimarlar Odası’nın Karaköy şubesinde Kürt illerindeki son gelişmelerin değerlendirildiği bir forum düzenledi. Barış Bloku sözcülerinden Nuray Sancar’ın konuşmasıyla açılan forum daha sonra bölgeyi ziyaret edenlerin değerlendirmeleriyle devam etti.

Aydınların, sanatçıların ve çeşitli kurum temsilcilerinin söz aldığı forumda Devrimci İşçi Partisi (DİP) adına Eren Yıldırım da bir konuşma yaptı. 7 Haziran seçimlerinin öncesinde Diyarbakır, sonrasında Suruç ve Ankara’da DAİŞ’in katliamlarını, devletin Kürt illerinde sokağa çıkma yasakları ilan etmesiyle yapılan operasyonların takip ettiğini ifade eden yoldaşımız devletin tankıyla topuyla uyguladığı kuşatmada 3 aylık Miray bebekten 70-80 yaşında ninelere ve dedelere kadar sivillerin katledildiğini söyledi.

Yaşanan sivil ölümlerini batıda anlatmanın yanında Kürt halkının hendekler açarak bu kuşatmaya karşı direndiğini, saldırılara karşı kendini savunduğunu da anlatmamız gerektiğini söyleyen yoldaşımız, Gezi’deki barikatların nasıl ki halkın kendisini savunmasının bir ifadesiyse, hendeklerin de aynı sebeple açıldığını, Kürt halkının kendini savunduğunu ve bunun meşru olduğunu ifade etti.

Kürt halkının, topraklarını askeriyle uçağıyla emperyalizme açan, Ortadoğu’da mezhep savaşını körükleyen, mezhepçi-tekfirci çeteleri destekleyen bir hükümete karşı mücadele ettiğini, aynı hükümetin kamu çalışanlarının iş güvencesine göz diktiğini, kıdem tazminatını kaldırma planları yaptığını söyleyen yoldaşımız, son olarak Başika hamlesiyle birlikte yoksul işçi ve emekçi çocuklarının Musul-Kerkük petrolleri yolunda kan gölüne sürüklenmek istendiğini belirtti. Tüm işçi ve emekçilerle Kürt halkının birlikte mücadeleye atılması ve savaşı körükleyen AKP hükümetini ve Erdoğan’ı yenilgiye uğratmasıyla ancak bu savaşın sona erebileceğini ifade etti.

Forum, yapılan katkıların ve önerilerin ardından sona erdi.