Ankara’da Barış Mitingi yapılmasına polis engel oldu

Ankara Barış Bloku’nun çağrısıyla Barış Mitingi için, 6 Eylül Pazar günü sendikalar, siyasi partiler ve birçok kurum saat 15:00’de Toros Sokak’ta bir araya geldi.

Kitle, saat 17:00’de kortejler hâlinde miting alanı olan Kolej Meydanı’na geldi. Alana ilk önce ellerinde fidanlarla Barış Bloku’nun “Biz barış istiyoruz” yazılı pankartını taşıyan beyaz giysili kadınlar ile LGBTİ’ler ve Kaldıraç girdi. Ardından alana giriş yapmak isteyen Birleşik Devrimci Parti polis engeliyle karşılaştı. Polis, “Saraylar yıkılacak, halklar kazanacak” pankartını bahane ederek kitleyi miting alanına almadı. Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü’nün polisle yaptığı görüşmeden de bir sonuç alınamayınca, alanın dışında kalan yaklaşık 500 kişi içeri girmedi. Alana girmiş olanlar ise “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarıyla, basın açıklaması yapmak üzere miting alanının dışına çıktı.

Basın açıklamasını KESK Ankara Şubeleri Dönem Sözcüsü Sultan Saygılı yaptı. Sayıgılı, açıklamaya “Savaş isteyenlere karşı ‘acil barış, acil demokrasi’ diye haykırmak için bir aradayız” diyerek başladı. Savaş kararının Saray’da alındığını, barışın sokakta kazanılacağını söyledi. Bu savaşı başlatanın, 7 Haziran seçimlerinden sonra iktidarı elinde tutmaya çalışanlar olduğunu söyledi. “Türkiye’de ve Ortadoğu’da savaş istemiyoruz”, “Biz barış istiyoruz” vurgusuyla açıklamayı bitirdi.

Eylem, “Acil barış, acil demokrasi!”, “Savaşa hayır, barış hemen!”, “Katil devlet Kürdistan’dan defol!” sloganlarının ve çekilen halayların ardından sona erdi.