İTÜ'de barış paneli

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri, 27 Ekim Salı günü, barış haftası etkinlikleri kapsamında "İTÜ barışı konuşuyor" başlığıyla bir panel düzenlediler. Barış Bloku'ndan Çiğdem Özbaş, Evrensel Gazetesi yazarı Mustafa Yalçıner ve Eğitim-Sen İstanbul Üniversitesi Temsilcisi Levent Dölek'in katıldığı panelde barış, savaş ve Türkiye'deki politik durum tartışıldı.

Ankara katliamında hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşuyla başlayan panel, önce Çiğdem Özbaş'ın ardından Mustafa Yalçıner ve Levent Dölek'in konuşmalarıyla devam etti. Çiğdem Özbaş, barış mücadelesinin anlamlı bir mücadele olduğunu ve barış talebinin geniş kitleleri arkasında toparlayabileceğini anlattı. Ardından söz alan Mustafa Yalçıner ise barış için AKP'yle birlikte bütün sermaye odaklarıyla da mücadele etmenin gereğinden ve üniversitelerde örülebilecek kitlesel mücadele yöntemlerinden bahsetti. En son söz alan Levent Dölek ise hakim sınıfların kontrolündeki bir barış sürecinin gerçekçi olmadığını, sözde barış süreci işlerken yaşanan Reyhanlı katliamından referansla anlattı. Gerçek barışın ezilen sınıfların elinde yükselebileceğini anlatan Levent Dölek, sadece barış istemenin yetmeyeceğini, mücadele etmeden barışın gelemeyeceğini vurguladı.

Canlı geçen tartışma kısmında ise barışın ne demek olduğu, barış mücadelesinin nasıl anlam kazandığı tartışıldı. Gezi ile başlayan halk isyanından büyük metal grevine kadar çeşitli mücadelelerin de tartışıldığı bu kısımdan sonra panel sona erdi.