Adana halkı şehitlerini uğurluyor

Ankara'daki 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren Dilan Sarıkaya'nın cenazesi, Adana'da BTS Adana Şubesi’nin taziye çadırının da bulunduğu Uğur Mumcu (İstasyon) Meydanı'nda aralarında siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcileri ve çok sayıda insanın yer aldığı yaklaşık 5 bin kişilik bir kitle tarafından karşılandı.

Henüz 23 yaşında olan Dilan Sarıkaya, Emek Partisi üyesi ve Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencisi idi.

Hemen hemen hiç durmaksızın “Hükümet İstifa”, “Katil Erdoğan”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Katil IŞİD, İşbirlikçi AKP”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Biji Bratiye Gelan” sloganları atan coşkulu kitle, Dilan Sarıkaya'yı taşıyan cenaze arabasını üzerine attığı karanfillerle karşıladı ve daha sonra cenaze morga uğurladı. Törende konuşan Emek Partisi Adana İl Başkanı Sevil Aracı, “Arkadaşlarımızı barış için göndermiştik. Sorumluların bulunmasını ve hesap sorulmasını istiyoruz” dedi. Törenin en duygusal anında ise;  Dilan’ın babası İzzet Sarıkaya kitleye seslenerek; “Yoldaşıma ilk 'Faşizme ölüm, halka hürriyet' sloganını öğretmiştim. Yoldaşlarım, yoldaşlarımıza selam söyle.” dedi.  

Dilan’ın cenazesi Ankara’dan bugün getirilecek diğer Adanalı katliam şehitleriyle birlikte saat 14:30’da yine İstasyon Meydanı’nda yapılacak kitlesel törenin ardından toprağa verilecek.