Ankara’da gerçekleştirilecek olan 10 Ekim anması polis tarafından engellendi

10 Ekim 2015 günü Emek Barış Demokrasi mitingine yapılacak olan saldırıyı engellemek adına hiçbir önlem almayan, patlamanın hemen ardından yaralıların ve ölülerin olduğu alana biber gazıyla müdahale eden polis, katliamın yıldönümünde sabah erken saatlerde anmanın gerçekleştirileceği Ankara Garı’na çıkan tüm yolları kapattı.

Garın önüne gitmeye çalışan kitleler alana alınmayınca avukatlar polislere dün ailelere ve kurum temsilcilerine giriş için izin verileceği söylendiğini ancak şu an alana alınmadıklarını ve bunun nedenini sordular. Avukatların soruları polis tarafından cevapsız bırakıldı.

Sıhhıye Meydan’ı yönünden alana girmeye çalışan kitlelere polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Saatin 10:04’ü geçmesinin ardından polis alana az sayıda aile yakını ve kurum temsilcilerinin alınabileceğini söyledi. Bu sırada polis garın karşısında bulunan Hipodrom tarafından ve Opera binası tarafından alana gelmeye çalışanlara müdahale etti ve aralarında dört yoldaşımızın da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

10:25’te alana giren aileler ve temsilciler anma etkinliğine başladı. Anma yapılırken alana alınmayan kitlelere ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına polis saldırısı yoğun biçimde devam etti ve tüm Sıhhıye Meydanına yayıldı, kitleler meslek örgütlerinin açıklamasıyla alandan ayrılıp Kızılay’a doğru yürüdü. Bu sırada polis saldırıları ve gözaltına almalar devam etti ancak kitleler yürümekten vazgeçmedi.

Kızılay’da Yüksel Caddesi’ne ulaşan kitle burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından polis kitlelere burada da müdahale etti ve 3 kişiyi gözaltına aldı.