Sosyalist avukatlara “FETÖ” gözaltısı devam ediyor!

 “FETÖ” soruşturması kapsamında aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş ile Antalya Gezi Davası avukatlarından yapan Hakan Evcin ile Antalya Barosu Yönetim Kurulu üyesi Lider Tanrıkulu ve yine iki yönetim kurulu üyesinin de bulunduğu 17 avukat 4 gündür gözaltında tutulmaya devam ediliyor.  Özellikle Münip Ermiş ve Hakan Evcin başta olmak üzere sosyalist/sol kimliği kamuoyunca çok iyi bilinen, “FETÖ” ile uzaktan yakından ilgilerinin olmadığına ilişkin, bizzat devlet ve AKP otoritelerinin herkesten daha fazla enformasyon ve istihbarat sahibi olduğu bu avukatların ısrarla serbest bırakılmaması,  “FETÖ” bahanesiyle başlatılan cadı avı ve sindirme oyunlarının geldiği aşamayı da gösteriyor.

Gözaltındaki avukatlara soracak (bahane) sorular bulamayan polis “Fuat Avni’nin, Emre Uslu’nun twitter hesabını neden takip ediyorsunuz?”, “Süleyman Bağrıyanık’ı (MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı) neden ziyaret ettiniz?” gibi komik sorular yöneltmiş. Oysa Fuat Avni ve Emre Uslu’yu twitter hesabından takip etmek şöyle dursun, bir çok AKP’li bakan ve milletvekilinin dahi bu hesaplar üzerinden bu kişilerle polemik dahi yaptıkları herkesin malûmu. Bir avukatın herhangi bir kişiye ziyareti ise, şayet bu ziyarette suç unsuru bir delil yoksa, sorgulama konusu dahi olamaz. Bu gözaltılar o kadar traji-komik bir hâl arz etmekte ki; sorgu arasında Terörle Mücadele ekibinden bazı polislerin arkadaşlarımıza “Yaa, biz zaten sizin ateist olduğunuzu biliyoruz. Fazla büyütmeyin” gibi sözler söyledikleri de gelen bilgiler arasında.

Gözaltındaki avukatlar ile ilgili dayanışma eylemleri de birçok yerde devam ediyor. Aralarında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, çeşitli iller ÇHD başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu birçok avukat dün itibariyle Antalya Adliyesi önünde nöbet eylemi başlattı. Yine birçok ilde basın açıklamaları ve imza kampanyaları başlatılmış durumda.

Bütün bu olaylara karşı sessiz kalan ve iktidarı ürkütmemek adına utanç verici bir teslimiyet sergileyen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Merin Feyzioğlu’na karşı tepkiler ise giderek büyüyor.

Gözaltındaki anılan avukat arkadaşlarımız, dostlarımız, yoldaşlarımız;  avukatlık mesleğinin onurudur. Gezi ile başlayan halk isyanının, Soma’da katledilen işçilerin, derelerine HES kurulmasın diye mücadele eden halkın, kendi ulusunun özgürlük mücadelesini yürüten Kürtlerin, YÖK mağduru üniversite öğrencilerinin, mazlumların avukatıdır.

Münip Ermiş,  Hakan Evcin, Lider Tanrıkulu ve diğer sosyalist, demokrat, devrimci avukatlar derhal serbest bırakılmalıdır!