Münip Ermiş ve Lider Tanrıkulu serbest, Hakan Evcin ve 6 avukat tutuklandı

“FETÖ” soruşturması kapsamında aralarında ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş ile Antalya Gezi Davası avukatlarından yapan Hakan Evcin ile Antalya Barosu yönetim kurulu üyesi Lider Tanrıkulu ve yine 2 yönetim kurulu üyesinin de bulunduğu 25 avukatın 9’u önceki gün sabaha karşı mahkemeye sevk edildi. Münip Ermiş ve Lider Tanrıkulu adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı, ancak Hakan Evcin ve diğer 6 avukat tutuklandı. 

Mahkeme tutuklama gerekçesi olarak; “avukatların ev ve işyerlerinde yapılan arama sırasında ele geçirilen elektronik verilerin incelemesinin tamamlanmamış olması ve kaçma şüpheleri olduğu” ifadesini kullandı. Mahkemelerce verilen tutuklama ya da serbest bırakma kararlarının nasıl bir “mantığa” dayandığını sadece bu traji-komik “gerekçe” dahi gösteriyor. Zira aynı “gerekçe”ler,  aynı durum serbest bırakılan avukatlar için de geçerli! Biz elbette tamamının serbest bırakılması gerektiğini düşünerek bu ikiyüzlülüğe, bu absürd çifte standarda dikkat çekmek için vurgu yapıyoruz.

Soruşturma sırasında ilginç olan bir nokta da; cumhuriyet savcısının şüpheli avukatların ifadesini dahi almadan mahkemeye sevk etmesi idi.

Münip Ermiş’in serbest bırakılmasında, başka faktörlerin yanı sıra, hem ulusal hem de uluslar arası çapta (zira özellikle Avrupa Baroları ve Hukuk Birlikleri Konseyi –CCBE- ciddi bir basınç uyguladı) yürütülen dayanışma etkinliklerinin de oldukça etkili olduğunu söylemek gerek.

 

Hakan Evcin ve diğer tutuklu avukatların da serbest bırakılması için mücadeleye devam!