Bizi savunanları savunma sırası bizde!

15 Temmuz akşamı gerçekleşen darbe girişimi, daha önce yine Gerçek Gazetesi’nde ele aldığımız sebeplerden ötürü yenilmiş, sonrasında hükümet Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifiyle OHAL kararı almıştı. 14 yıllık iktidarı boyunca her krizi fırsata çeviren AKP ve onun hamileri bu darbe girişimini bahane ederek OHAL ilan etmiş ve tehlikeyi ortadan kaldıracaklarını iddia etmişlerdi. Burjuvazinin kansız iç savaşı, kanlı iç savaşa dönüşmüş ve yüzlerce insanın ölümüne neden olan bu güç savaşı “şimdilik” AKP ve Erdoğan lehine sonuçlandı gözüküyor. Devletin içinde öbeklenmiş taraflardan ikisi, aslında tam da “Al birini vur ötekine!” cinsindendir.

OHAL ile gücünü toplamaya çalışan iktidar, saldırılarının yönünü, devletin hukuksuzluğuna rağmen adaleti savunan hukukçulara yönlendirdi. Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı Avukat Münip Ermiş, eski ÇHD üyesi Avukat Hakan Evcin ve yine Antalya Barosu Yönetim Kurulu üyesi Avukat Lider Tanrıkulu ile birlikte ÇHD’li 25 avukat hakkında “FETÖ üyesi olmak” iddiasıyla çıkartılan gözaltı kararı doğrultusunda 8 Eylül sabahı, 17'si Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alındılar. Savcılık iddianamesinin gözaltı yapabilmek için birer bahane olduğu gün gibi ortadadır. Gözaltına alınan isimlerin geçmişleri de ortadadır; referansları da onları tanıyan Türkiye soludur.

Hakan Evcin mahkeme salonlarında daima devrimciler, sosyalistler lehine mücadele vermiş ve bundan hiçbir zaman geri durmamıştır. Üyesi olmakla suçladıkları örgüte karşı en keskin mücadeleyi vermeye çalışmış Evcin, mahkeme salonlarını da, zamanında bu örgüte ve örgütün şimdiki düşmanı olan eski dostu AKP ve Erdoğan iktidarına dar etmişti. 2013’te Gezi ile başlayan halk isyanına katıldıkları için gözaltına alınan ve tutuklananların gönüllü olarak avukatlıklarını üstlenmiş, duruşmalarda halkın isyanının meşruluğunu savunmuştu. Aynı zamanda halk isyanının düşüşler yaşayarak devam ettiği dönemde, Antalya’da şafak operasyonuyla gözaltına alınarak tutuklanan yoldaşımız Mustafa Cihan Yılmaz’ın da avukatlığını yapmış olan Münip Ermiş ve Hakan Evcin, dava boyunca yoldaşımızın meşru mücadelesini savunmuş ve bu davaya ait iddianamenin hiçbir hukuksal karşılığı olmadığını hatırlatarak, yoldaşımız ve beraberinde yargılanan devrimci tutsakların tahliyesini sağlamışlardır. Hakan Evcin, Antalya merkezli olarak Akdeniz Bölgesi ve çevresindeki illerde gözaltına alınan ya da tutuklanan neredeyse tüm devrimci, sosyalist ve yurtseverlerin avukatıdır. Hiçbir zaman para talep etmeden devrimcilerin bütün davalarında avukat olmuştur, hatta yeri geldiğinde noterden alınan “avukat vekaleti temin ücreti”ni kendi cebinden ödemiştir. Haksızlığa, hukuksuzluğa, zulme karşı her zaman ezilenin yanında durmuş, işçi ve emekçilerin safında yer almış bir hukukçudur. Soma Katliamı sonrasında ülkenin tamamında yapılan eylemlerin Antalya ayağında en önde yürümüş, Soma Katliamı’nın duruşmalarını daima takip etmiştir. Katliamın yıldönümünde katliamı unutmayan ve anma gerçekleştirmek isteyen Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine Çevik Kuvvet ekipleri saldırmış, TOMA’yla müdahale edilmiş ve 10 öğrenci darp edilerek gözaltına alınmıştı. Bunun üzerine karakola ilk adımı yine Hakan Evcin atmış, gözaltı boyunca yanlarında beklemiş ve öğrencileri mahkeme salonunda da yine kendisi savunmuştur. Devrimci disiplini kendisine şiar edinmiş bir avukatı savunmak bizler için onurdur!

Şundan hiç kuşkumuz yok ki; bu iddianameye ve gözaltı kararına, gözaltına gelen polisler dahi şaşırmıştır! Hatta içinde buna inanmayan polislerin olması bile işten değildir. Hakan Evcin’in devrimci kimliğini o polisler, onların amirleri ve hatta mülki amirler çok iyi bilirler(!) Devrimci Avukat Hakan Evcin’in katil, hırsız ve emperyalizmin onulmaz maşası cemaatle ile uzaktan ya da yakından hiçbir alakasının olmadığını çok iyi biliyoruz! Yıllarca Hakan Evcin’i verdiği çetin mücadele yüzünden tehdit eden devlet güçleri, şimdi amaçlarına ulaşmak için en kirli oyunu oynayarak yalan ve iftira ile kamuoyunu manipüle etmeye çalışarak tutukluluk hükmü giymesini istiyor. Bu atılan çamur, işçi ve emekçi halklar için mücadele edenlerde kir tutmaz! Elbet bu çamur, atanın eline bulaşacaktır. Kendi içlerindeki tasfiyeler de bu bulaşmayı ispatlar niteliktedir. Hakan Evcin’ler son bulmaz. Devrimci avukatları devrimciler asla yalnız bırakmaz.

Münip Ermiş 14 Eylül’de Çağdaş Hukukçular Derneği’nin yoğun mücadelesi sonucu adli kontrol şartıyla tahliye oldu. Ancak Hakan Evcin başta olmak üzere 7 avukat tutuklu yargılanmak üzere hapishaneye gönderildi. Hakan Evcin yıllarca içerisinden devrimcileri çıkarmaya çalıştığı hapishaneye, devrimci ve yurtseverlerin yanına götürüldü. Fakat mücadelesi yarım kalmamıştır! Bizler için harcadığı çabaların mislini harcayarak onu burjuvazinin zindanlarından çekip çıkaracağız. Direne direne kazanacağız! Hakan Evcin’in içeriden çıkarılması için verilecek mücadele, ona olan mücadele borcudur. Bizlerin Hakan Evcin için vereceği mücadele, Hakan Evcin’in biz içerde olsaydık bizim için vereceği mücadeledir.

Asıl yargılanması gerekenler, bugün terör örgütü ilan ettikleri cemaat için “Ne istediler de vermedik!” diyenlerdir. İşçilerin alınterini beraber sömürdükleri eskinin dostu, şimdinin düşmanı için “Kandırıldık!” diyenlerdir. Zamanında Fethullah Gülen’e methiyeler düzen, toz kondurmayan, laf söyletmeyenler yargılanmalıdırlar. Gün, bizleri savunanları savunma günüdür! Biz, avukatlarımızın bizler için yaptıklarını unutmadık. Dün onların müvekkilleriydik, şimdi ise suçsuz olduklarının kanıtı; Şahitleriz! İzmir, Diyarbakır, Antalya ve diğer tüm illerdeki ÇHD’li avukatlar derhal serbest bırakılsın. Asıl suçlu olanlar, emperyalizme çanak olanlardır, onlar yargılansın. Filistin’i satıp, Siyonist İsrail’le işbirliği yapanlar yargılansın. Cemaatin devlet içinde yapılanmasına göz yuman, ortam sağlayanlar yargılansın. Kürt halkına zulümden başka bir şeyi reva görmeyenler yargılansın. Devrimci avukatlar onurumuzdur! Hakan Evcin yalnız değildir! ÇHD’li avukatlar yalnız değildir!

Hukuksuzluğa karşı direnen hukukçulara özgürlük!

Devrimci tutsaklara özgürlük!

Yaşasın anti-emperyalist mücadele!

Yaşasın işçi sınıfının mücadelesi!

Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!

 

Devrimci İşçi Partisi Antalya İl Örgütü