1974'ten beri susmadık, susmayacağız

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu'na yönelik saldırılar İstanbul Taksim'de düzenlenen bir yürüyüşle protesto edildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi'nin çağrısıyla biraraya gelen yüzlerce kişi, saat 19.00'da Taksim ÇHD bürosu önünde toplandı. ÇHD önünden yürüyüşe geçen kitle, "baskılar bizi yıldıramaz", "devrimci tutsaklar onurumuzdur", "Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz", "Halkın Hukuk Bürosu yalnız değildir", "devrimci avukatlar onurumuzdur", "zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük" sloganlarını attılar. Avukatların cübbeleriyle katıldığı eyleme demokratik kitle örgütleri, sol partiler ve sendikalar da destek verdi.

Taksim meydanında kitle adına konuşmalar yapıldı. İlk sözü ÇHD Genel Başkanı Yardımcısı Münip Ermiş aldı. Ermiş, operasyonlarda ÇHD üyesi 16 avukatın gözaltına alındığı söyledi. 12 Eylül darbesi döneminde bile basılmamış olan ÇHD'nin tarihinde ilk kez böyle bir keyfiliğe hedef olduğunu belirten Ermiş, operasyonun ardında Festus Okey, Engin Çeber, Şerzan Kurt, Alaattin Karadağ ve nicelerinin davalarında devlet terörünü açığa çıkartan tutumlarının yarattığı endişe olduğunu sözlerine ekledi. 

Ermiş'ten sonra sözü BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel aldı. Tuncel, devrimcilerin ve muhaliflerin susturulamayacağını söyledi. Kürtlerin, sosyalistlerin birarada olduğunu söyleyen Tuncel, 'bizi yıldıramayacaksınız" dedi. Tuncel'de sonra Halkın Hukuk Bürosu adına Evrim Karatana bir konuşma yaptı. Karatana, AKP zulmüne boyun eğmeyeceklerini, devrimci avukatlık geleneğine yeni halkalar ekleyeceklerini söyledi.