Tutsaklarla Dayanışma İnsiyatifi, OHAL Uygulamalarının Hapishanelere Yansıması ve OHAL Sonrası Hapishanelerde Yaşanan Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı

Tutsaklarla Dayanışma İnsiyatifi, 19 Eylül Çarşamba günü İHD İstanbul Şubesi’nde yapılan basın toplantısıyla hazırladığı OHAL Uygulamalarının Hapishanelere Yansıması ve OHAL Sonrası Hapishanelerde Yaşanan Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı. Raporun sosyal medya ve basından, İHD, ÇHD ve GÖRÜLMÜŞTÜR sitelerinden, CHP Cezaevi Komisyonu’ndan alınan bilgiler doğrulusunda hazırlandığı belirtildi.

Okunan rapor OHAL fırsatçılığının cezaevlerinde siyasi tutsaklara dönük uygulamalarını ortaya koydu.  23 Temmuz’da OHAL’in ilan edilmesinden bu yana cezaevlerinde yaşanan hem fizikel hem de psikolojik işkencelerden örneklere raporda yer verildi. Yapılan açıklamada darp, taciz, çıplak arama, sürgün ve tecrit gibi işkence metodlarından örnekler verilmekle beraber “Tutsaklara OHAL Darbesine İzin Vermeyeceğiz” şiarıyla yürütülecek kampanya duyuruldu. Okunan rapor ve yapılan açıklamanın ardından tutsak aileleri söz alarak hapishanelerdeki işkencelere karşı birlikte mücadele etmenin önemini vurguladılar. Çeşitli kurum temsilcilerinin söz alıp dayanışma mesajlarını vermelerinin ardında gerçekleştirilen basın toplantısı sona erdi.

Raporda ortaya konan bazı işkence örnekleri şunlar: Osmaniye hapishanesinde işkenceler sonrası hastahaneye gidip rapor almak isteyen tutsaklar, hastahaneye götürülmek bahanesiyle dışarı çıkartılıp gardiyanlar tarafından dövülmüşlerdir. Tutsaklar sürgün edildikleri yerlerde 3 kişilik hücrelerde 5-6 kişi, 10 kişilik koğuşlarda 40 kişi kalmaktadırlar. Aramalar sırasında gardiyanların saldırgan tavırlarına karşı çıkan tutsaklar darp edilmekte, süngerli odaya götürülmekte ya da Amasya hapishanesinde olduğu gibi 2 metre yükseklikteki havalandırma boşluğundan aşağı atılmaktalar. Hapishanelerde bulunan tutsaklar her gün defalarca "Türkün gücünü göreceksiniz" gibi ırkçı söylemlere ve saldırılara maruz bırakılmakta, çocuk tutsaklar ise mevlit tarzı toplantılara, dini sohbetlere, dini eğitime ve namaza zorlanmakta, karşı çıkan çocuk tutsaklar ise dökülmektedir. Maltepe hapishanesinde bu baskı ve işkencelere maruz kalan 17 yaşındaki H.İ. bu baskıları protesto etmek için açlık grevine devam etmektedir.