Baskılar sürüyor ama mücadele düşmüyor!

Darbe girişiminin hemen ardından OHAL ilan eden hükümet, sözde cemaatin üzerine gittikten hemen sonra saldırı oklarını sola çevirmiş, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yöneticilerine ve üyelerine yönelik operasyonlar düzenlemeye başlamıştı.

Çok yakın zamanda, yaklaşık bir ay önce ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Avukat Münip Ermiş’in de içinde bulunduğu kalabalık bir gözaltı operasyonu gerçekleştirilmiş ve 5 günlük gözaltı sonrasında, verilen mücadeleyle oluşan kamuoyu sonucunda Ermiş salıverilmişti. Fakat gözaltı ve tutuklamalar şiddetini arttırarak devam ediyor.

17 Ekim Pazartesi günü altı doldurulamayan asılsız iddialar ve artan gözaltılar üzerine ÇHD Antalya Şubesi, Antalya Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. ÇHD yönetim kurulu ve üyelerinin ağırlıklı katılım gösterdiği ve bunun yanında ÇHD üyesi olmayan avukatların da etkin biçimde dâhil olduğu basın açıklamasında şu sözlere yer verildi: “ÇHD olarak bu baskılara boyun eğmeyeceğimizi, ceza takibine uğrayan kimseyi etkili hukuki yardımdan mahrum bırakmayacağımızı, her türlü insan hakları ihlalinin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz! Kamuoyunun da, aslında avukat gözaltıları üzerinden, halka gözdağı vermenin amaçlandığını görmesini ve yanımızda durmasını diliyoruz. Üyemiz olmamakla birlikte bugün burada yanımızda olan ve yine bir ay önceki avukatlar operasyonunda da, bütün Türkiye barolarına mesleki dayanışmanın örneğini veren tüm meslektaşlarımızı yürekten kutluyor ve teşekkür ediyoruz.”

Basın açıklaması ara ara sloganlarla kesildi. “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!”, “Savunma haktır, yargılanamaz!” ve “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!” şeklindeki sloganlar açıklamaya hâkimdi. Basın açıklaması okunduktan sonra sloganlar devam etti ve açıklamaya katılan herkese teşekkür edilmesinin ardından baskılara karşı mücadele sözü verilerek sona erdi.