Yorum Yok!

Bazen karşıtlarınız her şeyi itiraf eder. Bütün yanılgılarını, bütün boş hayallerini, bütün yanılsamalarını, hiçbir şeyden hiçbir şey anlamadıklarını. Milliyet gazetesinin “liberal” yazarlarından, uzun süredir ABD-AB-AKP ekseninde hükümetin destekçisi olan Aslı Aydıntaşbaş işte öyle yapmış. Bize sadece okumak kalıyor. Yazı Milliyet gazetesinde 18 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanmış.

“Ceylanpınar ve ruh halimiz

Aslı Aydıntaşbaş

Bu günlerde Ankara’daki ruh halini tahmin edebiliyorum. Tatsız. Açıkça söylenmese de, bir yerlerde ”kontrolü kaybediyorum” hissi olmalı bu.
Nasıl olmasın ki? Çok değil daha bir yıl önce Ortadoğu’da oyun kurucu ‘lider ülke’, Arap Baharı’nın ilham kaynağı, istikrar adası, yükselen ‘soft power’, parıldayan bir ekonomi olarak anılıyordu Türkiye... Suriye’de ‘Beşar Esad’ın düşmesine an var’ düşüncesi hakimdi. Kürt meselesini çözen, PKK’ya silah bıraktıran bir Türkiye, Esad’ın da düşmesiyle Ortadoğu’nun tek hakimi, Osmanlı’nın mirasçısı konumunda olacaktı. Sınırlar, sadece haritada birer çizgi olarak kalacak, Türk-Kürt birlikteliği üzerine inşa edilen ikinci cumhuriyet, Bağdat’tan Libya’ya kadar nüfuz alanını genişletecekti. Ama olmadı.
İtiraf edeyim, abartılı bulsak da, ben dahil birçoğumuzun pek hoşuna gitmişti bu neo-emperyalresim. Abartının, kapasite sorununun farkında olsak da, ”Yükselen Türkiye” temasını pek sevdik. Büyük dev ölçekli projelerin demokrasideki otoriterleşmeyi, Boğaz’daki beş yıldızlı otellerde yapılan uluslararası zirvelerin ise dış politikadaki zorlukları örtebileceğini düşündük. Olmadı.
Gerçeklerle yüzleşme anı sert oldu. Esad gitmedi, onun yerine Ankara’nın en fazla yatırım yaptığı Mursi gitti. PKK’yla süreç yavaşladı. Ekonomi zorlaştı. Zararsız ölçüde alaturka sandığımız devlet aygıtı, aslında otoriter ‘Eski Türkiye’ reflekslerini hiç de kaybetmediğini gösterdi. 10 yıldır böbürlendiğimiz demokrasi macerasında, aslında bir arpa boyu yol gittiğimizi anladık!
En kötüsü, bir gün uyanıp baktık ki, etraf yangın yeri.”

Yazı bu noktadan sonra güncel gelişmelere dalıyor. Ceylanpınar/Resulayn/Sere Kaniye üzerinde odaklaşıyor. Burada duralım. Sadece ekleyelim. Yukarıda sergilenen bu karikatür derecesinde naif görüşler, Aslı Aydıntaşbaş ile sınırlı değildi. Türkiye’nin kendini sofistike, dünyayı iyi bilir, mürekkep yalamış, “demokrat” sayan aydınlarının çok önemli bir bölümünde yaygındı. Sol liberalinde ya da Aslı Aydıntaşbaş gibi sol olmayan liberalinde. Şimdi hepsi aynı durumda! Bu hanımefendi sadece daha dürüst.