Patronsuz bir fabrika ve dünya mümkün!

Yunanistan’ın Selanik kentindeki Vio.Me isimli inşaat malzemeleri üreten fabrikanın işçileri 2011 yılından beri ücretlerini alamıyorlardı. Ekonomik krizin etkisiyle fabrikayı kapatmaya ve işçilere olan borçlarının üstüne yatmaya çalışan patrona Vio.Me işçileri fabrikalarını işgal ederek karşılık verdiler.

Vio.Me. fabrikası işçilerinin mücadelesi tüm şehri harekete geçirdi ve Balkanlarda büyük yankı buldu. İşgalci işçilere destek verenler toplanarak eylemler ve konserler düzenlediler. Nihayet Vio.Me işçileri 12 Şubat günü işgal ettikleri fabrikada üretime geçtiler.

Selanik’in işgalci işçilerinin mücadelesi baştan uluslararası bir karakter kazanmış durumda. Sadece işçiler için çeşitli Avrupa ülkeleri ve Balkanlarda başlayan dayanışma eylemleri ile değil. Vio.Me işçileri Arjanti’ndeki 2001 krizinden sonra büyük bir fabrika işgali dalgası yaratan dünyanın öbür ucundaki sınıf kardeşlerinin izinden gidiyor. Hareketin liderlerinden  Makis Anagnostou Aralık ayında Atina’da Dördüncü Enternasyonal’in Yeniden Kuruluşu Koordinasyonu (DEYK/CRFI) tarafından düzenlenen bir toplantıya katılmış ve bu uluslararası devrimci örgütün Arjantin partisi olan Partido Obrero’nun (İşçi Partisi) işgalci işçi liderleriyle fabrika işgali ve işçi yönetimi üzerine görüşmelerde bulunmuştu. Bu uluslararası örgütü Yunanistan’da EEK (Devrimci İşçi Partisi) Türkiye’de de DİP (Devrimci İşçi Partisi) temsil ediyor.

Vio.Me işçileri haykırışlarının tüm işçilere yayılmasını istiyor. Bu haykırış: “Biz işçiler patronlar olmadan da yapabiliriz!” haykırışıdır. Vio. Me işçileri özlemlerini sınıf kardeşleriyle paylaşmak istiyor. Bu özlem: “ patronsuz ve sömürüsüz bir dünya” özlemidir.

Vio.Me işçileri tüm dünya işçileri için son derece önemli ilkeler üzerinden hareket ediyorlar. Bu ilkeler: 1. Tüm fabrikalar işçilere! 2. Mücadele satılmış sendika bürokratları dışında ve onlara karşı direnen işçilerin eliyle yürütülmelidir! 3. Tüm burjuva hükümetlerine karşı Genel Süresiz ve Politik Genel Grev!

Şimdi işgalci Vio.Me işçileri ile dayanışma zamanıdır.

Maddi destek için www.viome.org sitesinden para yardımı gönderilebiliyor. Maddi destek bu fabrikanın yaşayabilmesi için önemli. Ama bu fabrikanın yaşaması kâr edebilmesi için değil sömürü düzenini yıkacak büyük bir işçi mücadelesi kalesi olabilmesi için gerekli. O yüzden maddi destek kadar işçilerin uluslararası dayanışmasını ve birliğini sağlayacak bir bilincin geliştirilmesi tüm mücadeleci işçilerin ve sendikaların görevidir.