İtiraf!

Ethem Sarısülük’ü kasten öldürmüş olduğu gerçeği, bir cinayet davasında ender rastlanacak delillerle sabit olan bir polis memurunun savcının tutuklama talebine rağmen hâkim tarafından serbest bırakılması toplumda anında muazzam bir infiale yol açınca, psikolojik harp uzmanları derhal harekete geçti. İnternette haftalardır dolaşan ve Ethem’in polis memuru tarafından hedef alınarak katledildiğini gösteren video o kadar ikna edici ki, hâkim kararının AKP hükümetinin yalanlarını henüz keşfedememiş bir bölüm seçmeni dahi isyan ettireceği korkusu psikolojik harp uzmanlarının işe koşulmasını gerekli kıldı.

Haftalardır ortada olmayan görüntüler birdenbire keşfedildi. (Bkz. “Ethem Sarısülük’ün vurulma anının yeni görüntüleri ortaya çıktı” başlığıyla sunulan video görüntüleri (http://webtv.hurriyet.com.tr/20/51313/0/1/ethem-sarisuluk-un-vurulma-aninin-yeni-goruntuleri-ortaya-cikti.aspx), önce bir grup polisin göstericilerin karşı taarruzu sonucunda gerilemesini gösteriyor. Bu polisler parktaki taş koltukların gerisine geçerek kaçmaya çalışıyorlar, kontrollerini yitirmiş durumdalar. Filmimizin bir sonraki bölümü ise bir parkın dışında bir grup polisin telefon kulübelerinin üzerinden sokağa atlayarak kurtulma çabasını gösteriyor. Polis memurları telaşla kulübelerin üzerine tırmanıyor, sonra sokağa atlıyor, atladıklarında yere düşüyor, ancak arkadaşlarının yardımıyla ayağa kalkıyor. Yani yine tam bir ricat halinde polis. Her iki sahnede de polisin karşısındaki göstericilerin silah kullandığına dair tek bir belirti yok. Sadece taş atıyor göstericiler. Bütün dünyada polisin saldırdığı kalabalıkların yanıt olarak kullandığı savunma aracı! “Meşru müdafaa” mı demiştiniz?

Bu iki sahnenin nerede çekildiği belli değil. Gösterilen mekânların, yani park içinin ve park dışının Ethem’in öldürüldüğü mekânla ilişkisi belli değil. Ethem’in öldürüldüğü yerin Ankara Kızılay’ın orta yerinde YKM’nin önü olduğunu herkes biliyor. Park Güvenpark olsa bile o anla bağlantısı belli değil, üstelik YKM ile Güvenpark arasında önemli bir mesafe var. Yani saf izleyicinin kafasını karıştırmak için uygulanmış bir montaj tekniğinden ibaret her şey. Ama böyle olmasa ne olur? Bir gösterici topluluğu tarafından geri püskürtülen polislerin meydanın başka bir köşesinde bir başka göstericiyi öldürmesinin makul olduğu mu savunulan? Kaldı ki, diyelim ki polisi püskürten kalabalığın içinde Ethem de vardı, cevap tabanca ile hedef alarak ateş etmek ve kasten öldürmek midir?

Bu savunulamayacağı için video başka bir psikolojik harp tekniğine başvuruyor. Bu sefer açık tahrifat yöntemi devreye giriyor. Haftalardır dolaşmakta olan videoda katil polisin silahını hedef alarak ateşlediği gayet açıkken, bu videoda polis memurunun elindeki silah havaya dönük! Yani gerçekten “havaya doğru ateş” etmiş memur! Videonun o anındaki tahrifattan sonra polis memurunun kaçtığı sahne bunun ardına monte edilmiş. Kısacası, psikolojik harp Türkiye halkını polisin masum olduğuna inandırmaya çalışıyor.

Utanmazlar! Halkı aldatmak için yapmadıklarını bırakmıyorlar! O kadar utanmazlar ki, Türk polisini eleştiri konusunda hiçbir zaman cömert olmamış Hürriyet gazetesi bile bu özel hazırlanmış sahneler bittikten sonra, dramatik bir ses eşliğinde “o anlar bir başka açıdan böyle kaydedilmişti” diye bir başlık atarak eski videoyu gösteriyor. Yani düpedüz cinayet anını.

İnandırıcı olmaktan uzak kalmalarıyla bitmiyor iş. Bir de göz yaparken kaş çıkarıyorlar. Psikolojik harp dairesinin “büyük çabalarla” hazırladığı bu film, güya polisimizin ne zor koşullarda görev yaptığını, göstericilerin ne kadar saldırgan olduğunu gösteriyor. Anlaşılan Tayyip Erdoğan’ın göstericilerin nasıl şiddete başvurduğuna dair görüntüler yayınlayacakları yolundaki tehdit buymuş! Bre başbakan, bütün dünyada aşırı şiddete başvuran polise kitleler taş atarak yanıt verir. Bu mu senin şiddet dediğin?

Ama bu yeni videonun ilk iki sahnesinde bir şey berrak biçimde görülebiliyor. Bu bir isyandır. Kitleler polisin saldırısına karşı gerçekten büyük bir cesaretle direnmiş ve onu püskürtmüştür. Yani yer yer üstün gelmiştir halk!

İşte devlet kendi yayınladığı video sayesinde yeniden bu halk hareketinin ne kadar güçlü olduğunun propagandasını yapmıştır! Psikolojik harp dairesine rica edelim. Ellerinde böyle başka videolar da varsa onları da yayınlasınlar!