İP, Hrant'ın diğer katillerini nasıl akladı?

Onbinler Kurtuluş ve Taksim'den Agos'a doğru yürüyor. Herkesin elinde matemin rengi siyahlara bürünmüş dövizler, lolipoplar, en yüksek tempoda atılan gür sloganlar. “Katil devlet hesap verecek” sloganı yürüyüşün önünde, arkasında, yanında, her yerinde gırtlak parçalanırcasına tekrarlanıyor. Halk isyanında yitirdiğimiz tüm kardeşlerimizin ismi okunuyor, kitleler “yaşıyor!” diye cevaplıyor. 

Geçen seneye nazaran bu seneki Hrant Dink anması daha kalabalık. Kuşkusuz halk isyanının etkisi, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla sıkışan AKP'ye öfke ve 11 yıldır çökmüş olan iktidar blokunun parçası cemaate güvensizlik... Tüm bu etkenler, daha kitlesel bir eylemin örülmesine zemin hazırlıyor.
 
Agos'a doğru yürüyen ve hep bir ağızdan halkların kardeşliğinin en berrak ifadesi “Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz” sloganını haykıran kitlenin önüne 500 metre aralıklarla bir pankart çıkıyor. Pankartta “Bu toprakların evladı Hrant'ın katili ABD ve Fetullahçı çetelerdir” yazıyor. Altında İşçi Partisi'nin imzası var.
 
El insaf. Ama onlarda insaf ne gezer? Dün Talat Paşa Komitesi'ni kurup, Ermeni soykırımının reddi için kapı kapı dolaşanlar, şimdi Hrant Dink'i, faşist katiller tarafından katledilen bir Ermeni'yi “bu toprakların evladı” ilan ediyorlar. İP hizaya mı geliyor diye soranlar olabilir. İP'in hizası rüzgarın esme yönüyle alakalıdır. Dün katliam savunuculuğu yaparlar, soykırımı aklamaya çalışırlar, bugün ise milyonların yüzüne baka baka kardeşlik edebiyatı yaparlar. Yüzleri de bir saniye bile olsa kızarmaz. 
 
Ya pankartın sonu. Hrant'ın katili, ABD ve Fetullahçı çetesiymiş. Ya AKP? AKP'nin Hrant Dink cinayetindeki suçu en az diğerleri kadar yalındır. Hrant'ı makamına kadar çağırıp tehdit eden Muammer Güler, AKP'nin İçişleri Bakanı olmuştur. Ama İP'in hesabı farklıdır. İP, dün yerden yere vurduğu, ABD’nin Türkiye’deki kuklası ilan ettiği, her eyleminde diktatör dediği AKP'ye dokunmamayı bilinçli şekilde tercih etmiştir. Çünkü Ergenekon ve Balyoz davalarının sanıklarını dışarı çıkarmak amacıyla, düşmenin eşiğine gelmiş olan Erdoğan’a koltuk değneği olmaktadır. (Ayrıntı için “AKP-Ergenekon İttifakına doğru” başlıklı yazımıza bakılabilir)
 
İP ne kadar hesap yaparsa yapsın. Hrant'ın katillerinin ordusundan polisine, tetikçi medyasına, AKP hükümetine, cemaatine devletin ta kendisi olduğunu biliyoruz. Gerçekler bu kadar yalınken, İP'in pankartı sadece kendi fanatiklerini kandırabilir. Bizleri asla!