Egemen Bağış sözde KKTC’yi ilhak ediyor!

Biz Egemen Bağış’a da, Jack Straw’a da şöyle diyoruz: Siz kim oluyorsunuz da Kıbrıs halkı adına birleşme, bölünme, Türkiye’ye bağlanma kararları veriyorsunuz? Kıbrıs halkı kendi kaderini tayin etme hakkına (onların dilinde self-determinasyon) sonuna kadar sahiptir. Emperyalistler ve sömürgeciler, Kıbrıs’tan elinizi çekin!

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış, Kıbrıs gazetesine şöyle konuşmuş: “Kıbrıs’ta çözüm için her opsiyon masada. Çözüm, iki liderin uzlaşması ve toplumlarına kabul ettirdikleri bir birleşme formülü ile olabileceği gibi iki liderin uzlaşarak ayrılıp iki ayrı devlet şeklinde ya da KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması da mümkün olabilir.” Cümleyi kim böyle güzel bir dilbilgisiyle yazmış bilinmiyor. Ama cümlenin son bölümü yalın: “...KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması da mümkün olabilir.”

 

Bu cümleciğin içinde sözde KKTC’nin bir özne olmadığı açık. Birileri, yani Türkiye Cumhuriyeti, onu Türkiye’ye bağlıyor. Yani ilhak ediyor. Bir diplomat bu kadar ahmakça bir laf edebilir mi? 1983’te kurulduğunda sadece Pakistan ve Bangladeş tarafından tanınan, başka kimsenin bugüne kadar varlığını diplomatik olarak kabul etmediği, bu iki ülkenin de daha sonra tanımaktan vazgeçtiği bu sözde devletin egemenliğini Türkiye ısrarla savunup duruyordu. Şimdi Egemen Bağış, “Egemen benim, KKTC değil, gerekirse onu ilhak ederim” diyor!

 

Böylece, Türkiye hükümetinin Kuzey Kıbrıs’ı nasıl gördüğü konusunda ikinci açıklama da yapılmış oldu. 2011 Ocak ayında yapılan dev mitinge kızan Tayyip Erdoğan Türk Kıbrıslılara “besleme” demişti. Yani “ekonominiz bizim elimizde, siz bizim sömürgemizsiniz” diyordu. Şimdi Egemen Bağış da “sözde KKTC’yi istersek 82. ilimiz yaparız” diyor. Yani “sadece ekonominiz değil, devletiniz de bizim elimizde, sömürgemizsiniz” diyor. Her ikisi de geçtğimiz hafta sonu Ankara’da yapılan Kıbrıs Kongresi’nin katılımcılarının hep birlikte ileri sürdükleri “Kuzey Kıbrıs Türkiye’nin sömürgesidir” tezini doğrulamak için konuşuyorlar sanki. Tabii Kıbrıs’ın gerçek halkı da susmuyor. Afrika gazetesi başlık atıyor: “Sana da Has...tir”!

Egemen Bağış’ı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin  2012’nin ikinci yarısında AB başkanlığını üstlenmesini engellemeye çalışan basit bir blöfçü olarak görmek mümkün...olurdu. Şayet eski Britanya Dışişleri Bakanı, şimdi muhalefetteki İşçi Partisi milletvekili Jack Straw, sanki gayet iyi planlanmış bir operasyonla, Egemen Bağış’ın demecinden sadece bir gün önce Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte şunu söylemeseydi: "Herhangi bir ilerlemenin yokluğunda, uluslararası toplum adada kuzey ve güney olarak bölünmeyi desteklemeli."

İnsan sormadan edemiyor: Acaba kim ne pişiriyor? Ama biz Egemen Bağış’a da, Jack Straw’a da şöyle diyoruz: Siz kim oluyorsunuz da Kıbrıs halkı adına birleşme ve bölünme kararları veriyorsunuz? Kıbrıs halkı kendi kaderini tayin etme hakkına (onların dilinde self-determinasyon) sonuna kadar sahiptir. Emperyalistler ve sömürgeciler, Kıbrıs’tan elinizi çekin!