Koç’un ödül koleksiyonu

Hürriyet gazetesi yazıyor:

“Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Fransız hükümetinin en üst düzey nişanı olan 'Legion D'Honneur'e layık görüldü.

Fransız Sarayı'nda düzenlenen törende Rahmi M. Koç'a nişanı, Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili takdim etti. Bili, törende yaptığı konuşmada, 'Bugün eşsiz bir şahsiyeti onurlandırmak üzere Fransız Sarayı'na gelen herkese teşekkür ederim. Bahsettiğim öyle bir şahsiyet ki ailesinin ismi sadece Türkiye'nin tarihi ve sınaî kalkınmasıyla birlikte değil, aynı zamanda ülkenin düşünsel ve kültürel yükselişiyle de birlikte anılıyor' dedi."

Dünya emperyalizminin Koç ailesine verdiği ilk ödül değil bu. Koç ailesi bugüne kadar Almanya Büyük Hizmet Nişanı, İtalya Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanı, Avusturya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Büyük Hizmet Nişanı, Britanya İmparatorluğu Mükemmel Önderlik (Onursal) Nişanı, Hadrian Ödülü, Carnegie Hayırseverlik Madalyası, BNP Paribas Hayırseverlik ve Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülü'nü de aldı. Emperyalist devletlerin birliği olan G7’ye üye olan ülkelerin neredeyse tamamından ödül almış Koç ailesi.  Ne büyük şeref ama!

Hürriyet gazetesi, Türkiye burjuvazisinin amiral gemisi Koç ailesine verilen bu ödülü, sanki Türkiye halkları için bir övünç kaynağıymış gibi duyuruyor. Gelin bu ödülün ne anlama geldiğini Rahmi Koç’un kendi ağzından dinleyelim:

Sözlerine Türkiye ile Fransa’nın ticaret hacminin 12 milyar Euro düzeyine çıktığına işaret ederek başlayan Koç, Türkiye’de bin 300 Fransız sermayeli şirket bulunduğu ve bunların otomotiv, bankacılık, sigortacılık, ilaç ve gıda sektörlerinde faaliyet gösterdiğinden bahsederek şöyle devam ediyor; “'Gönül arzu eder ki bu iş birliği ve karşılıklı yatırımlar daha da büyüsün. Türkiye ile ilişkiler daha da sıklaşsın ve Fransa, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne entegre olmasına göz kırpsın”

İşte Fransa emperyalizminin verdiği ödül bu anlama geliyor! Burjuva hükümetleriyle el ele Türkiye’yi uluslararası sermaye için ucuz emek cennetine çeviren Koç ailesine bir teşekkür! Koç ailesinin Türk Metal ve MESS (Metal Sanayicileri Sendikası) işbirliği ile metal işçilerini sömürmesi Fransa patronlarından takdir toplamış olsa gerek!  Ve daha da önemlisi bu ödül, Türkiye’nin AB emperyalizmi ile bütünleşmesi için var gücüyle çalışan Koç ailesinin elini güçlendirmek adına verilmiş bir açık çektir! İşçilerin kanıyla beslenen bu asalak aile, Türkiye’yi emperyalist AB’ye sokmak için elinden geleni ardına koymayacaktır.

Elbette metal sektöründe birçok hesabı boşa çıkaran işçiler, bu kirli hesapları da boşa çıkaracaktır!

İşçiler gözünüzü dört açın! Bakın, patronlar sınıfı, uluslararası arenada birbirleriyle ne de güzel geçiniyorlar! Koç ailesi bütün emperyalistlerden ödül alıp koleksiyonu tamamlamak için işçileri sömürmeye devam etsin. Onun ve diğer patronların sömürdükleri işçiler için alınacak en güzel ödül, o nişanları takan ülkelerin işçi ve emekçileri, Türk – Kürt – Arap – Acem… Ortadoğu’nun tüm işçi ve emekçileriyle buluşarak bu sömürücü, bu asalak takımını başlarından hep birlikte def etmektir!