“Bir Allah kuruş” etmeyen “gizlenmiş hazine”

Galatasaray’ın Seyrantepe’deki yeni stadının açılışı esnasında yaşanan olaylar dolayısıyla Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın ve Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat’ın tavırlarını sitemizde eleştirmiştik. Galatasaray kulübünün tabanı, Adnan Polat’a kapıyı gösterdi. İdari bakımdan aklanamayan Adnan Polat ve yönetimi, önümüzdeki dönemde aday olamayacak. Böylece Tayyip Erdoğan’a yaranma çabalarının kulübün tabanında kabul görmediği ortaya çıkmış oldu. Polat açtığı davayı kazandığı için işin hukuki yönü değişti. Ama Galatasaray camiasının gönlünde Polat’a yer olmadığı ortaya çıktı.

Adnan Polat’a yol göründü, ama Tayyip Erdoğan’ın kiniı anlaşılan bu olayla olsa olsa kamçılanmış oldu. Bilindiği gibi, Erdoğan Galatasaray seyircisi kendisini yuhaladığı için stadı terk ettikten sonra stadın devir işlemlerinin henüz tamamlanmadığını hatırlatarak kulübü tehdit etmişti. Ayrıca kulübün stadın inşaatına “bir Allah kuruş” harcamadığını, bütün masrafları devletin yaptığını söylemişti. Şimdi, Polat’ın kapı dışarı edilmesinden sonra Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Galatasaray kulübünün stat gelirlerinin dört katı arttığını belirterek “yılda 1 milyon doları Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne verseler ne olur?” diye soruyor. (Hürriyet, 3 Nisan 2011, s. 16)

Devlet bakanının bu talebi, Galatasaray ile yapılan ve altında başbakanın imzası bulunan üç sayfalık protokole aykırı yeni bir isteğin ileri sürülmesidir. Hükümetin Galatasaray’dan intikam alma çabası içinde hukuksuzluk üzerine hukuksuzluk yapmakta olduğunu bir kez daha görüyoruz. Erdoğan’ın daha önce Galatasaray’ın Seyrantepe stadının inşaatine “bir Allah kuruş” harcamadığı, devletin ise sırf stadın inşaatına 310 milyon TL harcadığı, buna ilaveten bir sürü başka masrafa girdiği yolundaki salvosuna cevaben sormuştuk: Ali Sami Yen’in arazisi ne oldu? TOKİ oradan kaç para kazandı?

Şimdi Ali Sami Yen’in durumu berraklığa kavuşmuş durumda. Yapılan ihalenin sonucu açıklandı: bu alana TOKİ ile Aşçıoğlu/Torunlar/Kapıcıoğlu müteahhitlik şirketlerinin ortaklığı temelinde en yükseği 43 kat olacak üç kule dikilecekmiş. Ayrıca arazinin geri kalan bölümleri de “yatay yeşil ofis” anlayışıyla değerlendirilecekmiş. Projeden ne kadar hasılat bekleniyor dersiniz? Tam 1 milyar 75 milyon lira! Peki, zavallı TOKİ’nin payı ne olacak? 475 milyon liracık! (Hürriyet, 1 Nisan 2011, s. 15)

Torunlar-Aşçıoğlu-Kapıcıoğlu Proje Ortaklığı Şirketi İcra Kurulu Başkanı Aziz Torun Ali Sami Yen arazisini “gizlenmiş bir hazine” olarak nitelemiş. Ama anlaşılan “bir Allah kuruş” etmeyen bir gizli hazine!

Tayyip Erdoğan, Seyrantepe stadının açılışında Galatasaray’a hakaretler yağdıran TOKİ başkanı Erdoğan Bayraktar’ı anlaşılan milletvekili adayı yapacak. Adnan Polat’ı cezalandıran Galatasaray taraftarı, belki başka kulüplerin taraftarının da yardımıyla Bayraktar’ı da cezalandırır. Ama her durumda Tayyip Erdoğan Galatasaray taraftarından intikam almaktan vazgeçmek zorundadır.