İstifa sırası Tayyip Erdoğan’da!

Hükümet düşüyor. Ama ağır çekim. Önce Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler, şimdilik son olarak Şehircilik ve Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar. Bayraktar’ın düşüşü, TOKİ Başkanı olarak sanki inşa ettiği binalar çökmüş gibi büyük bir gürültü ve toz duman bulutu bıraktı arkasında. Tayyip Erdoğan’ın o moloz yığınının altında kalmaması zor!

Ne diyor Erdoğan Bayraktar istifa açıklamasında? Kelime kelimesine şöyle:

“17 Aralık tarihinde yapılan operasyon dosyasında, şahsımı rencide edecek veya izah edemeyeceğim hiçbir husus yoktur. Ancak sayın başbakan'ın, istediği bakanla çalışmak veya istediği bakanı görevden almak en tabii hakkıdır ve yetkisidir. Fakat, rüşvet ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle 'İstifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyon yayınlayınız' şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Bugün bize iki metin gönderildi. Bir tane istifa metni, bir tane de deklarasyon metni. Ben tabii ki partimi rahatlatmak isterim fakat böyle bir durumda bu işin yanlış olduğunu ifade ediyorum. Çünkü, soruşturma dosyasında var olan ve yasalara uygun olarak onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü sayın başbakan'ın talimatıyla yapılmıştır. Bu nedenle bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifamı açıklıyorum. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için sayın başbakan'ın istifa etmesi gerektiğini ifade ediyor, yüce milletimize saygılar sunuyorum.”

“Soruşturma dosyasında var olan”, yani yolsuzlukların inşaat ayağını oluşturan dosyaların “büyük bir bölümü sayın başbakanın talimatıyla yapılmıştır”! Yani, “ben suçlu isem, başbakan Erdoğan da suçludur” diyor Bayraktar! Bu, hükümet içinden bir itiraftır! Yolsuzluklarda Erdoğan’ın kişisel rolü olduğunu, düne kadar onun yakın adamı olan birisi açıklamaktadır. Savcılar için bu bir suç duyurusudur! Ama ülke için bir tek anlamı olabilir: Erdoğan da bakanlarıyla birlikte istifa etmelidir! Boğazına kadar pisliğe batmış olan bu hükümet gitmelidir!

İstifa et Tayyip Erdoğan! Kendi bakanın bile parmağıyla seni gösterdi: “Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için sayın başbakan'ın istifa etmesi gerektiğini ifade ediyorum” dedi!

Batak o denli derindir ki Erdoğan Bayraktar Tayyip Erdoğan’ın istediği gibi bakanlıktan istifa etmekle yetinmiyor, milletvekilliğinden de istifa ediyor. Adamın bir insanlıktan istifa etmediği kalmıştır, ama bunlarda insanlık zaten olmadığı için bunu yapamazdı!

Olaylar tam öngördüğümüz gibi gelişiyor. Gezi’den ve halk isyanından bu yana, yerel seçim oyunlarıyla oyalanan sola, bu hükümetin 30 Mart öncesinde dahi düşebileceğini ısrarla söylüyorduk. Muhtemelen bazıları şaşkınlıkla dinliyordu söyleneni. Şimdi işte hükümet düşmenin eşiğine gelmiştir. Bütün yapılması gereken sallamaktır! Haydi, sallayalım ve düşürelim!