Teknopark işçilerine polis müdahalesi

İstanbul Kurtköy'de ki bir kamu projesi olan Teknopark İstanbul projesinde taşeron olarak çalıştırılan işçiler, polisin baskılarına rağmen yılmadan Eminönü'nde, projenin kasası olan İstanbul Ticaret Odası'nın merkez binası önünde haklarını aramaya devam ediyor!


Geçen hafta cuma günü (11.01.2013), aylardır bağlı oldukları taşeron firmadan ücretlerini alamayan işçiler, çok sayıda polisin gözdağı vermesine rağmen direniş çadırı kurmakta ısrarcı olmuş, polis ise “çadırın kurulmasına izin verdiğini” söyleyip, geri çekilmek zorunda kalmıştı. Ancak buna rağmen, İstanbul Valisi'nden bizzat emir alan polisler, Çarşamba günü (16.01.2012) İTO'nun önündeki çadırı yıkıp, 18 işçiyi gözaltına aldı. Tüm bunlara rağmen yılmayacakların bildiren işçiler, bugün tekrar yapılan basın açıklaması sonrasında tekrar direniş çadırını kurdular.

Tüm bunlar sonrasında çadırı tekrar yıkmak isteyen polis, geçen hafta olduğu gibi bu haftada çok sayıdaydı. Ancak, buna rağmen emeklerinin karşılığını alıncaya kadar çadırda kalmakta ısrarcı olan işçilere çok sayıda polis gaz ve jopların yanında TOMA ile müdahalede bulundu.

Müdahale sonrasında 3 işçi hastaneye kaldırıldı. Ayırca, Sirkeci köprüsüne kadar çekilen işçiler, “emekçiye değil, çetelere barikat”, “Emekçi düşmanı İstanbul Valisi” , “İstanbul uyuma, işçiye sahip çık!” sloganları attı. Sloganlar sırasında çevredeki insanlar tarafından çok sayıda destek geldi. İşçiler basına bir açıklama yaparak eylemlerini sona erdirirken, hastaneye kaldırılan işçi arkadaşlarını ziyarete gittiler.