Mersin Limanında Tümtis basın açıklaması yaptı

Tümtis, Mersin limanında işten atılan NÇ Denizcilik işçileri ile birlikte liman işçilerinin sendikalaşma hakkına ve örgütlülüğüne sahip çıkmak için basın açıklaması düzenledi.

Mersin limanında yükleme, boşaltma ve nakliye işleri yapan Akansel Nakliyat işçileri, daha iyi çalışma koşulları ve daha iyi bir ücret için Tümtis’e (Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası) üye olmuşlardı. İşçiler, sendikaya üye olduktan hemen sonra Akansel taşeron firması tarafından işten çıkartılmış. 5 Ocak 2009 tarihinde, liman A kapısı önünde beş buçuk aylık bir direnişe geçmiş ve limana sendikalı olarak girmeyi başarmışlardı.

Mersin limanı 2007 yılında özelleştirilerek, MIP’e ( Mersin International Port)  devredilmiş ve MIP, ilk iş olarak da limandaki örgütlülüğü dağıtıp, taşeronlaşmayı limana sokmuştur. İşte bugün de MIP ve taşeronu olan Akansel Nakliyat, haklarını beş buçuk aylık bir direnişle kazanan Tümtis’li işçilerin tüm kazanımlarını tekrar parçalayıp yok etmeye çalışmaktadır. Limandaki sendikal örgütlülüğü dağıtıp, tekrar eskisi gibi daha ağır koşullar altında çalışmayı hedeflemektedir. Önce Tümtis’li beş işçiyi işten çıkartmış fakat işçilerin kararlı duruşu sayesinde tekrar işe almak zorunda kalmıştır. Bu durumun üzerine Tümtis, bugün (12 Ağustos Cuma) saat 12:00’da Mersin limanı A kapısı önünde, direnişte olan NÇ Denizcilik işçileri, DİSK/Genel-İş, Yol-İş, Devrimci İşçi Partisi’nin de içerisinde bulunduğu yaklaşık 300 kişilik bir katılımla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını, Tümtis Mersin Şube Başkanı Savaş Gürkan yaptı. Basın açıklamasında, MIP ya da Akansel firmasının Tümtis’li liman işçilerinin örgütlülüğünü dağıtamayacağını, anayasal tüm haklarını koruyacaklarını ayrıca işlerinden uzaklaştırılan NÇ Denizcilik (Uğursan) taşeron işçilerinin de hep yanında olacaklarını ve Akansel işçileri gibi direnişlerini kazanacaklarını belirtti. Basın açıklamasını ardından sloganlar ve alkışlarla, direnen NÇ Denizcilik liman işçilerini ziyaret edip dağıldılar.